Demirtaş sosyal medyadan ağır hakareti affetmedi

HDP lideri Selahattin Demirtaş, sosyal medyada kendisine yönelik hakaret ve tehditte bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda kendisine hakaret ve tehditte bulunduğunu öne sürdüğü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral hakkında, suç duyurusunda bulundu.

TWİTTER PAYLAŞIMI MAHKEMEYE TAŞINDI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Oktay Saral'ın 19 Ağustos günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda müvekkiline yönelik 'hakaret' ve 'tehdit' suçunu işlediği iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

"HABER KONUSU YAPILARAK MİLYONLARCA ULAŞMIŞTIR"

Avukat Mahsuni Karaman, Saral'ın paylaştığı Demirtaş ve Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'in fotoğrafının olduğu Tweet'i de kanıt larak savcılığa verdiği dilekçeye ekledi.

Dilekçede, Oktay Saral'ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu belirtirken şöyle dedi:

"Şüpheli kendisine ait ve 'Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Resmi Hesap' tanıtımlı @oktay_saral isimli twitter hesabından 19 Ağustos 2016 tarihinde müvekkil Selahattin Demirtaş'a yönelik, müvekkilin fotoğrafını da kullanarak bir takım paylaşımlarda bulunmuştur. Cumhurbaşkanı danışmanlığı gibi bir mevkide görev yapan ve sosyal medya üzerinden on binlerce takipçisi olan şüphelinin, müvekkile yönelen kin, öfke ve nefret dolu; hakaret ve tehdit saikiyle yapıldığından kuşku duymadığımız paylaşımları, yazılı ve görsel basında genişçe yer bulmuş, haber konusu yapılarak milyonlarca insana ulaşmıştır.

"TEPKİ GÖRÜNCE PAYLAŞIMINI HESAPTAN SİLDİ"

Paylaşımlarının geniş yankı uyandırması ve tepki görmesi nedeniyle şüpheli sonraki günlerde şikayete konu paylaşımlarını hesaptan silmiş, 'Fikirleri toplumda kamplaşma doğuruyor gerekçesiyle Sultan Sencer'e şikayet edilen İmam Gazali misali, biz de sükuta rücu ediyoruz' şeklinde paylaşımda bulunarak bu konuda baskılandığından adeta şikayette bulunmuştur.

"MÜVEKKİLİM MARJİNAL ÇEVRELERE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR"

Üzülerek belirtmek gerekir ki 'Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Resmi Hesap' tanıtım ibareli bu hesaptan yapılan paylaşım nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'ndan konuya dair bir açıklama yapılmamıştır. Ülkenin içinde bulunduğu sert politik iklimde, sorumsuzca yapılan bu paylaşımlar ile sadece müvekkile hakaret ve tehditte bulunulmamış, müvekkil bir takım marjinal çevrelere hedef gösterilmiştir. Şüpheli hakkında, tehdit ve hakaret suçlarından soruşturma yapılarak, anılan suçlardan cezalandırılması amacıyla dava ikamesini talep ediyorum.

"ARTIK HESAP SORACAĞIZ SİZİNLE"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral 19 Ağustos günü twitter hesabından HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir'in birlikte çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, "Artık hesap soracağız sizinle" ile biten çeşitli ifadelere yer vermişti.

PAYLAŞ