Dünyanın izlediği cenazeye damga vuran görüntü

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenazesine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tokalaşması damga vurdu.

Geçirdiği felç sonrası Çarşamba sabahı hayatını kaybeden İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres bugün düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi. Törende tarihi anlar yaşandı. Cenaze törenine Filistin üst düzeyde katıldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile el sıkıştı. Üstelik geçen yıl Fransa'daki BM İklim Değişikliği Zirvesi'ndeki tokalaşmaları Komorlar Devlet Başkanı'nın engeline takılan iki liderin samimi anları bu kez görüntülendi.

ÜLKE LİDERLERİ KATILDI

Türkiye'yi Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği törene katılan liderler arasında ABD Başkanı Barak Obama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair da yer aldı.

TARİHİ AN: NETENYAHU VE ABBAS EL SIKIŞTI

İsrail polisinin şehirdeki birçok yolu kapatarak geniş güvenlik önlemi aldığı ve binlerce kişinin hazır bulunduğu törende İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin lideri Abbas ile el sıkıştı.

Cenaze töreninde Mahmud Abbas Peres'in karısına taziyelerini sundu.

NETANYAHU İLE SOHBET ETTİ

Kudüs'e geçen Abbas'ın işgal rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı samimi sohbet objektiflere takıldı.

Peres'in cenaze törenine katılan heyette Abbas'ın yanında Macid Ferec, Hüseyin Eş-Şeyh, Saim Arikat ve Muhammed El-Medeni bulunuyor.

Şimon Peres'in Cenazesine Katılan Obama'dan, Mahmut Abbas'a Teşekkür

OBAMA TEŞEKKÜR ETTİ

Törende, Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile ABD Başkanı Obama birer konuşma yaptı.

Obama konuşmasında Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın cenazeye katılmasının "bir jest ve henüz tamamlanmamış barış konusunun hatırlatıcısı" olduğunu söyledi.

Netanyahu ise konuşmasında Peres ile başta siyasi rakipken sonrasında yakın birer dosta dönüştüklerini belirtti.

Rivlin de Peres'in ölümünün, "hayat hikayeleri aynı zamanda siyonizmin ve İsrail devletinin hikayesi olanların döneminin sonu" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

PERES DEFNEDİLDİ

Önceki gün 93 yaşındayken hayatını kaybeden Peres'in cenazesi, törenin ardından Herzl Dağı'ndaki mezarlığa defnedildi.

GEÇEN YIL DA TOKALAŞMIŞLARDI

Geçen yıl Fransa'nın başkenti Paris'teki BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde İsrail ile Filistin liderleri arasında tarihi anlar yaşanmıştı. Zirveye katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas aile fotoğrafı çekimi sırasında el sıkışmıştı. Tarihi görüntüye Komorlar Cumhurbaşkanı Ikililou Dhoinine damga vurmuştu.

PAYLAŞ