'Eğer Türklere verdiğiniz sözü tutmazsanız...'

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey, ABD'nin PYD ile ilgili Türkiye'ye verdiği sözü tutmadığını belirterek, "Eğer Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız çok çabuk pişman olursunuz" dedi.

NEW ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, BBC Radyo'da katıldığı bir programda, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin soruları yanıtladı.

"PYD TÜRKİYE İÇİN KESİN BİR TEHDİT"Terör örgütü IŞİD'in hem ABD hem de Türkiye için tehdit olduğunu dile getiren Jeffrey, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan ve çoğunlukla Arap nüfusun yaşadığı bölgeleri ele geçirmeye çalışan PYD'nin ise Türkiye için "kesin bir tehdit" olduğunu vurguladı.Obama yönetiminin sahada IŞİD'e karşı savaştıkları için PYD'yi desteklediğini ancak bu terör örgütünün tek hedefinin IŞİD olmadığını, kuzeyde bir kuşak oluşturmak istediğini anlatan Jeffrey, "Türkler hem IŞİD'e hem de bu tehdide karşı savaşıyor ve ABD de en azından resmi olarak bunu desteklediğini söyledi." ifadesini kullandı.

"ABD SÖZ VERDİ ANCAK PYD DOĞUYA ÇEKİLMEDİ"ABD yönetiminden, "Cerablus'un güneyindeki eylemlerin desteklenmediği" yönünde açıklamalar geldiği hatırlatılan Jeffrey, "Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ankara'da Türkiye'ye net bir şekilde 'Kürtlerin Fırat nehrinin doğusunda kalacakları ve batısındaki toprakları ele geçirmeye çalışmayacakları' sözünü verdi. Türkler bunu kabul ediyor ancak onlar (PYD) doğuya çekilmedi." ifadelerini kullandı.

"EĞER TÜRKLERE VERDİNİZ SÖZE SADIK KALMAZSANIZ ÇOK ÇABUK PİŞMAN OLURSUNUZ"Jeffrey, ABD'nin verdiği sözde durmadığını savunarak, "Benim 35 yıllık tecrübem, eğer Türklere verdiğiniz söze sadık kalmazsanız çok çabuk pişman olursunuz." diye konuştu.

PAYLAŞ