Emekli Albay'dan sarsıcı 15 Temmuz yorumu: ABD'nin 13 yıllık intikamı

Emekli Kurmay Albay Ziya Burcuoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin, 1 Mart 2003 tarihinden Meclis'te reddedilen Irak tezkeresinin intikamı olduğunu söyledi.

Emekli Kurmay Albay Ziya Burcuoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin, 1 Mart tezkeresinin intikamı olduğunu söyledi.

ORTADOĞU'DA ASKERİ ATAŞE OLARAK ÇALIŞTI

Milli İstihbarat Teşkilatı dahil devletin çeşitli askeri kademelerinde görev alan, Ortadoğu'da uzun yıllar askeri ataşe olarak çalışan Emekli Kurmay Albay Ziya Burcuoğlu, darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"HENDEK BAŞARISIZ OLUNCA DEVREYE SOKTULAR"

Burcuoğlu, Amerika'nın, Ortadoğu projesi kapsamında FETÖ, PKK ve IŞİD ile ortak hareket ettiğini ifade ederek, "15 Temmuz, darbe girişimi değil bir terör harekatıdır. Bu tamamen dışarıdan ayarlanmış, içerden kurgulanmış bir olaydır. Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 7 Haziran seçimleri. Bu iki seçimde de herkesi birleştirdiler. Dışarıdan bir üst akıl, AK Parti'ye karşı PKK-FETÖ-IŞİD hepsi işbirliği yaptılar. 1 Kasım seçimleri birçok planı bozdu. Hendek harekatı, Silopi-Cizre'de başarısızlığa uğrayınca 15 Temmuz'u vaktinden önce devreye soktular" dedi.

"250 ŞEHİT DEĞİL, 10 BİNLERCE ÖLÜM OLABİLİRDİ"

15 Temmuz darbe girişiminin, Türkiye'yi Iraklaştırma, Suriyelileştirme projesi olduğunun altını çizen Ziya Burcuoğlu, "Aynı zamanda Suriye'nin kuzeyi, Türkiye'nin güneyinde bir Kürt devleti, doğuda bir Ermeni devletinin ayakları hazırlanmıştı. Muhtemelen bir iç savaş çıkarılarak, NATO dahil tüm diğer ülkeler müdahale edebilirdi. Yani 250 şehit değil 10 binlerce ölüm olabilirdi" diye konuştu.

"1 MART TEZKERESİNİN DE İNTİKAMIDIR"

FETÖ'nün, Ergenekon, Askeri Casusluk, Poyrazköy kazıları ve Balyoz gibi davalarla kendine yetki alanı oluşturarak hareket sahasını genişlettiğine vurgu yapan Burcuoğlu, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz; 1 Mart 2003 yılında ABD Irak'a Türkiye üzerinden girecekti. Ancak tezkere meclisten geçmedi. Bunun suçlusu olarak askeri gördü ve FETÖ'yü kullanarak bunu gerçekleştirdi. Bu bir nevi 1 Mart tezkeresinin de intikamıdır."

PAYLAŞ