Emine Erdoğan'dan darbe girişimiyle ilgili sarsıcı benzetme

New York'ta konuşan Emine Erdoğan, darbe girişimiyle ilgili empati yapılmasını isteyerek, "Mesela Brooklyn Köprüsü tanklarla kapatılsaydı, Amerikan devleti ne yapardı." dedi.

New York'ta düzenlenen 'Büyüyen Türkiye, Gelişen Demokrasi' panelinde bir konuşma yapan Emine Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili empati yapılmasını istedi.

TOPLANTIYA ONUR KONUĞU OLARAK KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurul Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Amerika Birleşik Devletleri ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, New York'ta Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) düzenlediği 'Büyüyen Türkiye, Gelişen Demokrasi' paneline onur konuğu olarak katıldı. Harvard Club'da gerçekleştirilen toplantıya Amerika'nın seçkin akademisyen, gazeteci, iş kadınları ve iş adamları iştirak etti.

"F16'LARIN ARASINDAN GEÇEREK İSTANBUL'A GİTTİK"

Milletin bu tavrının tek başına rasyonel bir akılla izah etmenin mümkün olamayacağını dile getiren Emine Erdoğan, "15 Temmuz gecesi, biz de Cumhurbaşkanımızla birlikte, tepemize bombalar yağdırmak üzere bekleşen F16'ların arasından geçerek Marmaris'ten İstanbul'a gittik. Yolculuğumuz boyunca, gözlerimizden okunan tek şey, yürüdüğümüz yolun değerine olan inancımız ve kararlılığımızdı. Her ne yaşayacaksak, milletimizle birlikte yaşayacaktık. O gece, tarihe bir demokrasi hareketi olarak geçeceğine inandığım 'demokrasi nöbetlerine' karışarak İstanbul'a indik? dedi.

"SÜREÇ İLMEK İLMEK ÖRÜLDÜ"

Vesayet odaklarının çeşitli güç merkezleriyle yaptıkları hain ittifaklarla, Türkiye'yi darbeye hazırladıklarına dikkat çeken Emine Erdoğan, 'Son üç yılda Türkiye'de yaşanan olaylara baktığınızda bu konuda sistemli bir gayret olduğunu görürsünüz. Gezi olayları, 17/25 Aralık hadiseleri bunun adımlarıdır. 15 Temmuz darbe girişimi itibarıyla, olayları geriye doğru sardığınızda, birilerinin de darbeyi meşru gösterecek süreci ilmek ilmek ördüğünü görürsünüz. Geldiğimiz noktada, şunu kesin olarak biliyoruz ki; 15 Temmuz darbe girişimi, 50 yıldır ülkemizin maddi ve manevi birikimini sömüren Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur. Örgüt mensuplarının itirafları bunu göstermektedir. Yargı, emniyet ve askeri kurumlardaki FETÖ yapılanması, bunu açık biçimde ortaya koymaktadır' dedi.

"MASUM GÖRÜNÜMLER ALTINDA TEŞKİLATLANMIŞ"

Emine Erdoğan, tüm dünyaya kendini barışçıl bir hareket olarak tanıtan bu örgütün pek çok ülkede, eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşları gibi masum görünümler altında teşkilatlandığına dikkat çekti. Şeffaflıktan uzak bu sinsi yapının kendi ülkesinin gerçeklerini çarpıtarak, uluslararası kamuoyunu da yanlış bilgilendirdiğini ifade eden Emine Erdoğan, FETÖ'nün kendi amaçları uğruna tüm insani değerleri hunharca kullandığını; verdiği zararın boyutlarının sınırlarımızı da aştığını kaydetti.

Türkiye'nin şu anda, bu terör örgütünün devlet kurumları içindeki yapılanmasına karşı büyük bir mücadele yürüttüğünü bildiren Emine Erdoğan şöyle devam etti 'İlişki ağı son derece karmaşık bu yapının temizliği, elbette kolay olmayacaktır. Bu noktada, hukuk dairesinde devletimizin titiz çalışmaları sürmektedir. Burada hepimizin en büyük arzusu, bu sürecin en adil ve hızlı biçimde yürütülmesidir.'

"NE YAZIK Kİ, BAZI DOSTLARIMIZ SESSİZ KALDI"

Panele katılanlarla 15 Temmuz sürecinde yaşanılan büyük bir hayal kırıklığını da paylaşmak istediğini dile getiren Emine Erdoğan 'Yüzlerce insanımızı kaybettiğimiz, binlercesinin yaralandığı, parlamentomuzun bombalandığı bir olayda ne yazık ki, bazı dostlarımız sessiz kalmıştır. Böyle zamanlarda, düşmanlarınızın ne yaptığından çok, dostlarınızın ne yaptığı önem kazanır. Nitekim dost bildiğimiz bazı ülkeler, bu açık darbe girişimini kınamakta dahi çekimser kalmışlardır. Türkiye'ye her fırsatta demokrasi karnesi veren kurum ve kuruluşlar, milletimizin kararlı mücadelesini görmezden gelmiştir. 'Kim kazanırsa...' bekleyişi içinde, yarım ağızlı kınamalar yapmış, hatta darbenin kurgu olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişlerdir. Bu akla ziyan yorumların, ölümle burun buruna gelmiş bir milletin hissiyatında neler uyandırabileceğini, vicdanlarınıza bırakıyorum? şeklinde konuştu.

"TANKLARIN SİVİLLERİ EZMESİ GERÇEĞİN TA KENDİSİ"

Lütfen bir empati yapın. Benzer bir hadise, Birleşik Devletler'de yaşansaydı, mesela Brooklyn Köprüsü tanklarla kapatılsaydı, Amerikan devleti ne yapardı ya da Capitol binası bombalansaydı, sorumluların tespiti için nasıl bir seferberlik başlatılırdı' diye soran Emine Erdoğan, şöyle devam etti 'Ankara'da, İstanbul'da yaşananlar da bunlardır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin, Meclisimizin ve önemli devlet kurumlarının bombalanması, film sahnelerinden alınmış görüntüler değildir. Tankların sokaklarda sivilleri ezmesi, F16'ların milletimizin üzerine bombalar yağdırması gerçeğin ta kendisidir."

Türkiye'nin zor günlerden geçerek, parlak bir geleceğe doğru yol aldığını kaydeden Emine Erdoğan, milletimizin ve devletimizin kararlılığı ile bu zor zamanların atlatacağını, hedeflere ulaşılacağını ifade etti.

PAYLAŞ