Erdoğan sözünü aldı; FETÖ'cülere bir ülke daha kapılarını kapattı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra FETÖ ve uzantıları KKTC'de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı yaptı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Bundan sonra FETÖ ve uzantıları KKTC'de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır. Bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz." dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise Türk halkının 15 Temmuz gecesi gösterdiği kahramanlıktan övgüyle bahsetti.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI:

5 Ağustos günü Lefkoşa'da düzenledikleri Demokrasi Mitingi ile ülkemizin ve milletimizin gerçek dostu olduklarını ifade ettiler.

Şüphesiz ki Türkiye'nin yanında duran dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Ülkemiz FETÖ ile tüm dünya satında büyük bir mücadele yürütüyor. FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile FETÖ, KKTC'deki terör örgütleri listesine eklenmiştir.

Bundan sonra FETÖ ve uzantıları KKTC'de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır. Bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz.

Sayın Akıncı ile kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs meselesinin çözümü için gelinen aşamayı ele aldık. Ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil ve kalıcı çözümden yanadır. Bu yolda her türlü çabayı sarfediyoruz. Bu çabaarın hedefi BM parametreleri çerçevesinde, adadaki iki taraf içinde yeni yaşanabilir bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.

Kıbrıs meselesinin Türk tarafının meşru haklarını ve güvenliğini teminat alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, bölgesel ölçekte değerlendirilememiş iş projesi gerçekleştirilecektir.

Siyasi anlayışın gösterilemesi çok önemlidir. Tarafların birbirlerinin gelecekteki ortak olarak görmeleri ve göstermeleri gerekiyor. Samimi olarak sonuc ulaşmak isteniyorsa, doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden net ve somut bir şekilde ortaya konmasıdır.

Adada ve bölgeye istikrar ve huzurun gelmesi amacıyla üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerin bu çerçevede yapıldığına inanıyor ve hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI'NIN AÇIKLAMASI:

Sizler darbe girişimin yaşandığı akşam gerçek bir lider gibi hareket ettiniz. Binlece insan sokağa döküldü. Canlarını verdiler. TBMM bombaların altında toplanabildi. Bütün bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir destandır. Demokrasiye bu kadar laik olduğunu böylesine kanıtlamış olan Türk halkı çok daha güzel hedeflere el birliğiyle ulaşacaktır." dedi.

Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulunan Akıncı, "Kıbrıs'ta artık gerçekten bir dönüm noktasına ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Ya 2016 çıkmadan Kıbrıs'ta bir sonuca ulaşacağız. Ya da yaklaşan seçimlerle birlikte bu fırsat zinciri kaybolup gidecek. Akıl yolu yolu 2016 yılı çıkmadan bu sorunları çözmektir, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni iş birlikleri kurmalıyız. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sizlerin de desteğiyle bu yolda ilerleyeceğiz. Kıbrıs halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir." dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı gösterdiğiniz misafirperverlik adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ziyaretimizin iki amacı var. Her zamanki yakın istişare içinde yapılacakları çizmek. 2016 yılını barış yılı yapmak için çalışmak. 15 Temmuz gecesi Türk milletine, Türk devletine, seçilmiş sivil yönetimine yönelen darbe girişimi sonrasında 240 vatandaşımızın öldüğü o olay karşısında Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını sizlere iletmekti.

Bir daha bu tehditlerle yüzleşmeyecek şekilde yaşamını devam ettircektir.

Kıbrıs halkı olarak ilk andan itibaren Türkiye'de demokrasinin yanında ve sivil yönetimin yanında tereddütsiz durduk. Sabah olsun da bakalım ne olacak demedik.

Kıbrıs'ta dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Sayın Anastasyas ile aynı kuşağın içindeyiz. 2017 yılı girdiğinde munhasır bölge denilen alanda Kıbrıs Türklerinin de hakkının olduğu alanda yeni çıkmazlar olacak. 2016 yılı içinde bu iş bitirilmelidir.

Türkiye ile Yunanistan arasında işbirliği kurmak akıllıcadır.

PAYLAŞ