Erdoğan'a söz vermişlerdi! Kabe'ye geri döndü

'Alan genişletmek' gerekçesiyle Kabe'den sökülen Osmanlı Revakları tarihi yerlerine döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, revakların geri dönmesi için Kral'dan söz almıştı.

Kabe'nin tavaf alanını genişletmek için 2012'de sökülen büyük bir kısmı, eski yerlerinden 20 metre geriye restore edilerek takıldı.

"KABE'NİN KOLYESİ"

Suudi Kralı Salman Bin Abdulaziz'in "Kabe'nin kolyesi gibi olmuş" dediği revaklarla ilgili çalışmaların tamamı, yıl sonunda bitmiş olacak.

MİMAR SİNAN YAPTI

Mimar Sinan tarafından yapılan ve 500 yıl boyunca Kabe'yi çepeçevre saran revaklar, inşaat tamamlandığında Kabe'nin etrafında hilal şeklinde duracak.

SÖKÜLMESİ TEPKİ ALDI

Suudi yönetimi, dev otellerin gölgesinde kalan Kabe'yi 5 yıl önce genişletme kararı almıştı. Tavaf alanının etrafındaki Osmanlı Revakları genişletme çalışmaları kapsamında söküldü. Ancak bu karar tepkiye neden oldu.

ERDOĞAN SÖZ ALDI

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bir Suudi Arabistan ziyaretinde Kral Abdullah bin Abdülaziz El-Suud ile görüşerek, revakların yeniden yerine konulması sözünü almış ve bunun üzerine revakların restorasyon işi, Bin Ladin Grubu tarafından bir Türk firmasına verilmişti.

HACILARIN ZORLU TAVAFI

Kabe'deki restorasyon çalışmaları nedeniyle, hacılar 5 yıldır inşaatlar arasında tavaf yapmak zorunda kaldı. Tavafın aksamaması için, Kabe'nin etrafına halka şeklinde 2 katlı çelik platform konuldu.

SON AŞAMAYA GELİNDİ

Osmanlı Revakları'nın büyük kısmının eski yerlerinden 20 metre geriye monte edilmesiyle, genişletme çalışmalarında sona gelindi. Geçmiş yıllardaki çelik platform da kaldırıldı.

PAYLAŞ