Erdoğan'ın Irak Başbakanı'na yönelik sözlerine yanıt ABD'den geldi

Erdoğan'ın, Başika'daki Türk askeri varlığına ilişkin Irak Başbakanı'na yönelik sözlerine ABD'den yanıt geldi: Irak'ta konuşlu Türk güçleri, uluslararası koalisyonun parçası değiller.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Musul'un geri almasında Türkiye'nin askeri operasyonlarda yer alacağı ve Erdoğan'ın Irak Başbakanı El Abadi'ye karşı söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine Kirby, Irak'ın tüm komşu ülkelerin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini ve Türk güçlerinin uluslararası koalisyonun parçası olarak Irak'ta bulunmadığını vurguladı.

"BAŞİKA'DAKİ DURUM ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUN"Kirby, "Uzun süredir söylemekteyiz, burada geçen Cuma günü Brett McGurk'un de söylediklerini duydunuz. Irak'ın tüm komşuları Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak'ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değiller ve Başika'daki durum Irak ve Türkiye hükümetlerinin çözmesi gereken bir sorun" diye konuştu."ORTAK DÜŞMANIMIZ OLAN IŞİD'E ODAKLANMALIYIZ"ABD'nin Türkiye ile Irak arasındaki diyalogu desteklediğini vurgulayan ve sorunun hızlıca çözülmesini sağlayacağını belirten Kirby, 'Bütün yönetimleri kendi ortak düşmanlarına, bizim ortak düşmanımıza, IŞİD'e odaklanmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki, günlerde ve haftalarda tüm tarafların IŞİD'e karşı mücadele için atacakları adımları koordine etmeleri gerektiğine inanıyoruz' diye konuştu.

"ERDOĞAN'IN BAHSETTİĞİ VİDEOYU GÖRMEDİM"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin Başika'da Türkiye'nin üst kurmasını istediğini kanıtlayacak şekilde elinde video kayıtlarının bulunduğu sözlerinin hatırlatılması üzerine Kirby, "Bu değerlendirmeleri, videoyu görmedim. Başbakan Abadi, kamuoyu önünde davet edilmediklerini açıkça söyledi. Biz, onların koalisyonun bir parçası olarak orada olduklarını düşünmüyoruz ve Türkiye ile Irak'ın diyalog yoluyla bu konuda çalışmalarını istiyoruz" diye yanıtladı. "MUSUL OPERASYONUNDAKİ KARAR IRAK'IN"Kirby, Musul operasyonunun ne zaman başlayacağına ilişkin bir soru ile ilgili olarak da, bu kararı Irak yönetiminin vereceğini söyledi. Kirby, 'Musul'u geri alma kampanyası bir Irak kampanyasıdır. Amerikan güçleri, geçmişte de olduğu gibi Irak Güvenlik Güçleri tarafından yapılacak bu kampanyaya destek verecektir. Kendileri hazır olduklarında karar vereceklerdir' dedi. Kirby, Irak Güvenlik Güçlerinin, Abadiye verecekleri raporlara göre kararın alınacağını belirtti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başika'dan çekilin" diyen Irak Başbakanı'na rest çekerek "Irak'tan senin bağırman çağırman önemli değil. Sen benim seviyemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız" ifadesini kullanmıştı.

Son Dakika! Erdoğan, Irak Başbakanına Rest Çekti: Biz Bildiğimizi Okuyacağız

PAYLAŞ