Eşine 'Cihada' gidelim dedi! Kabul görmeyince tekme attı

Diyabakır'da, "Suriye'ye cihada gidelim" teklifini kabul etmeyen eşine tekme atan 24 yaşındaki S.Ö. hakkında, 3.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'da, Suriye'de faaliyet gösteren radikal gruplara 'cihad' amaçlı katılmak isteyen 24 yaşındaki S.Ö., Suriye'ye gitmeyi kabul etmeyen eşi 22 yaşındaki M.Ö.'yü tekme atarak yaraladı. S.Ö. hakkında 3.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

"CİHADA KATILALIM"

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, merkez Yenişehir İlçesinde oturan S.Ö., 2015 yılının Ağustos ayında eşi M.Ö.'ye "Suriye'ye gidelim, cihada katılalım" dedi.

TEKME ATTI

Teklifini kabul etmeyen eşinin sol ayak bileğine tekme atarak, basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralayan S.Ö., daha sonra genç kadını "Eğer babanın evine gitmezsen seni öldürürüm" diye tehdit etti. Olayların ardından babasının evine yerleşen M.Ö., daha sonra savcılığa giderek eşi hakkında suç duyurusunda bulundu.

3.5 YILA KADAR HAPİS

Suç duyurusu üzerine olayla ilgili soruşturma başlatılırken, ifadesi alınıp serbest bırakılan şüpheli eş S.Ö. hakkında daha sonra yakalama kararı çıkarıldı. Olayla ilgili soruşturmayı geçtiğimiz günlerde tamamlayan savcılık, S.Ö. hakkında 'basit yaralama' ve 'tehdit' suçundan 3.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

RESMİ NİKAHLI EVLİLER

İddianamede, şüpheli ve mağdurun resmi nikahlı evli olduklarını belirten savcı, olay günü Suriye'de faaliyet gösteren radikal gruplara cihad amaçlı katılma isteği yüzünden eşler arasında tartışma çıktığını belirtti. Şüpheli S.Ö.'nün eşine radikal gruba katılmasını söylediğini belirten savcı, mağdurun bunu kabul etmemesi üzerine şiddet gördüğünü kaydetti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

S.Ö.'nün kızarak mağdurun sol ayak bileğine tekme attığını vurgulayan savcı, şüphelinin alınan ifadesinde suçlamayı kabul etmediğini kaydetti. Hazırlanan iddianame, 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, yargılamanın önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtildi.

PAYLAŞ