FETÖ'cü öğretmenden sarsıcı 15 Temmuz iddiası

FETÖ'ye bağlı yurt dışındaki okullarda öğretmenlik yapan A.Ö., darbe girişiminin talimatını verenin de yönetenin de bizzat Fetullah Gülen olduğunu öne sürdü.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne bağlı yurt dışındaki okullarda öğretmenlik yapan A.Ö. etkin pişmanlıktan yararlanmak için başvurduğu savcılıktaki ifadesinde, 15 Temmuz darbe girişiminin talimatını verenin de yönetenin de bizzat Fetullah Gülen olduğunu kaydetti.

'ETKİN PİŞMANLIK' BAŞVURSU

FETÖ'ye bağlı yurt dışı okullarında uzun yıllar öğretmenlik yapan A.Ö. etkin pişmanlıktan yararlanmak için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Savcılıkta ifade veren A.Ö. lisedeyken cemaate bağlı yurtta kaldığını ayrıca cemaatin dershanesine gittiğini, üniversitede de cemaate bağlı öğrenci evlerinde kaldığını, mezun olduktan sonra cemaatin okullarında öğretmenlik yaptığını anlattı.

"'TİME TO HELP' YARDIMIYLA GİRDİM"

16 Temmuz sabahı darbe olayını öğrendikten sonra cemaatin gerçek yüzünü anladığını, darbe girişiminin olduğu hafta Fildişi'nde konsolosluğa gittiğini ve durumunu izah ederek, her türlü yardıma hazır olduğunu söylediğini kaydetti.

Daha sonra ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldiğini belirten A.Ö. ifadesinde, Avrupa'daki yardımların "Time To Help" kanalıyla cemaate geldiğini aktararak, "Cemaat adına Bosphore İnternational (Boğaziçi Derneği) isimli resmi izni olan dernek dağıtımı yapıyordu. Tüm yardımlar bu dernek havuzunda toplanıp oradan dağıtım yapılıyordu. Derneğin başkanı ise Mehmet Lütfü Ayal'dır." dedi.

"TALİMATI VEREN BİZZAT GÜLEN'DİR"

İnternette ismi "Senegal imamı" olarak yayınlanan kişinin Adnan Hoşoğlu olduğunu dile getiren A.Ö, ifadesinde şunları kaydetti:

"17 Aralık'tan sonra Adnan Hoşoğlu bize ve yanımızda topluluğa daha doğrusu mesai arkadaşlarımıza 'Merak etmeyin. Herşey düzelecek' diyerek silahlı kuvvetleri kastederek, 'Yeşiller bizi kurtaracak' şeklinde beyanda bulunmuştu. Senegal imamı doğrudan Fetullah Gülen'le irtibatlıdır. Pensilvanya'ya sık sık gider ve doğrudan Fetullah Gülen'den aldıkları talimatları bizlere iletir. Fildişi imamı Mehmet Lütfü Ayal da birçok kez Pensilvanya'ya gidip Fetullah Gülen'den talimat almıştır. Özellikle 17 Aralık sonrasında sıklıkla gittiğini hatırlıyorum. Ben uzun yıllar Afrika bölgesinde çalışan ve cemaatin içerisinde bulunan biri olarak 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin talimatını veren bizzat Fetullah Gülen'dir ve yöneten de kendisidir diyorum."

"HAKAN ŞÜKÜR'ÜN DİLEKÇESİ YAZILDI"

FETÖ'nün "Fildişi imamı" Mehmet Lütfü Ayal'ın, 17 Aralık girişimini gerçekleştiren bazı memurların kendisiyle birlikte 17 Aralık öncesi Pensilvanya'da Fetullah Gülen ile görüştüklerini söylediğini dile getiren A.Ö, "Kendisi (Ayal) bize Fetullah Gülen'in gelen memurlara 'hak, adalet, hukuk neyi gerektiriyorsa yanı elinizdeki dosyalar neyi gerektiriyorsa gereğini yapın' şeklinde talimat verdiğini aktarmıştı. Hatta aynı toplantıda o dönem milletvekili olan Hakan Şükür ve diğer birkaç milletvekiline istifa dilekçesinin bizzat bu toplantıda yazılarak istifa etmeleri için kendilerine ulaştırıldığını bize bizzat iletti." diye konuştu.

"FİLDİŞİ İMAMI DEPRESYONA GİRDİ"

"Fildişi imamı" Ayal'ın sürekli olarak 10 yıllık ABD vizesi aldığını, büyük bir ihtimalle Gülen'in yardımıyla bu vizeleri aldığını anlatan A.Ö. darbe girişimi başarılı olmayınca Ayal'ın ciddi bir depresyona girdiğini ve Burkina Faso pasaportu almak için uğraştığını ifade etti.

SERBEST BIRAKILDI

A.Ö. Fildişi'nde bulunan FETÖ mensuplarının darbe girişiminden sonra ABD'nin kendilerini mülteci olarak kabul edeceği yönünde beklentilerinin olduğunu da ifadesinde kaydetti. A.Ö. savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

PAYLAŞ