FETÖ'den memurlara iki ayrı tarife

Kırklareli'nde FETÖ'nün 'himmet' ve 'bağış' adı altında para topladığı tespit edildi. Örgütün evlilerden 100 lira bekarlardan ise 125 lira aldığı ortaya çıktı.

Kırklareli'nde FETÖ'nün adliye ve ceza infaz kurumu imamlarının, çalışan memurlardan aylık 'himmet' ile 'bağış' adı altında para topladıkları ortaya çıkarken, evlilerden 100 lira bekarlardan ise 125 lira aldıkları tespit edildi.

23 MEMUR GÖZALTINA ALINDI

15 temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında önceki gün Kırklareli Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Kırklareli Adliyesi ve Ceza İnfaz Kurumu'nda görevli 23 memur gözaltına alındı. Aralarında 'adliye imamı' H.A. ile 'ceza infaz kurumu imamı' O.G.'nin de bulunduğu şüpheliler dün ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

14 GÖREVLİ TUTUKLANDI

Savcılık sorguları gece yarısına kadar süren şüphelilerden infaz koruma memuru, zabıt katibi, adliye ile ceza infaz kurumu imamı ve mübaşirlerinde bulunduğu A.U., Y.K., A.Ç., Y.G., F.Ş.G., S.Ç., O.G., G.E. H.A., F.U., H.A. N.B.E. M.E.D. ve M.C. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Şüphelilerden 9'u ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

EVLİ VE BEKARA FARKLI TARİFE

Soruşturma kapsamında tutuklanan adliye ve ceza infaz kurumu imamı oldukları belirlenen H.A. ile O.G.'nin örgüte bağlı memurlardan aylık olarak 'himmet' ve 'bağış' adı altında para topladıkları ortaya çıktı. Örgütün bekarlardan aylık olarak 125 lira, evli memurlardan ise 100 lira aldıkları tespit edildi.

4 AYRI SUÇLA YARGILANACAKLAR

Şüpheliler, hükümetin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, terör örgütüne üye olmak, dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık ile terör örgütüne finansman sağlamakla suçlanıyor.

PAYLAŞ