FETÖ'nün 'sır kutusu'na bir adım daha yaklaşıldı

FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ü arama çalışmalarında, Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki dere kenarında toprağa kazılmış oda şeklindeki yapı bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen ve örgütün 'hava kuvvetleri imamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz'ü arama çalışmalarında, Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki bir dere kenarında toprağa kazılmış oda şeklindeki yapıdaki incelemelerde bulunan yaşam malzemeleri görüntülendi.

ODACIK ORTAYA ÇIKARILDI

Alınan bilgiye göre, Çıldırlar Mahallesi Kanlıçay Deresi'ne balık tutmaya gidenler, dere kenarındaki arazide toprağa kazılmış odacık olduğunu fark etti.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri, bölgede incelemelerde bulundu. Yeni kazıldığı tespit edilen, ağaçlık arazide 9 metrekare genişliğinde 1,5 metre yüksekliğinde oda şeklindeki yapının içinde yakılmış mumlar bulundu. Su şişelerinin de bulunduğu yapının dışında ise boş bisküvi ve meyve suyu paketlerine rastlandı.

UZAKTAN FARK EDİLEMİYOR

Dere kenarında ağaçlıkların içinde uzaktan fark edilemeyecek şekilde gizlenmiş mağaraya, insan boyunu geçen mısır tarlalarının içinden veya dere kenarından yürünerek ulaşılabiliyor.

YAŞAM MALZEMESİ BULUNDU

Çökmemesi için tavan kısmı ağaçlarla desteklenen yerde, dün de poşet, kazma, kürek, su şişesi, eşofman gibi malzemelere rastlanmıştı. Ekiplerin bölgedeki incelemesi ve Öksüz'ü arama çalışmaları sürüyor.

"SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR"

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, mısır tarlalarının içinde sığınak gibi bir şey yapıldığının tespit edildiğini söyledi.

Yapının daha inşaat aşamasında olduğunu belirten Coş, "Şu aşamada araştırma ve soruşturma devam ediyor. Jandarma ekiplerimiz de orada incelemelerde bulundu. Oranın ne amaçla yapıldığına dair araştırma devam ediyor. Yapım aşamasında, yapımı tamamlanmadan tespit edildi. İlgililer hakkında araştırma ve ne amaçla niçin yapıldığına dair soruşturma devam ediyor." diye konuştu.

ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ankara'daki Akıncı Üssü'nde 16 Temmuz'da jandarma ekiplerince gözaltına alındıktan 2 gün sonra çıkarıldığı Ankara Batı Adliyesi Hakimi Köksal Çelik ve Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez tarafından serbest bırakılmasının ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan ve FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü, Sakarya'nın Akyazı ilçesi ve Acelle Yaylası'nda arama çalışmaları sürüyor.

PAYLAŞ