Fikret Orman: Aboubakar Cenk'ten formayı zor alır

Beşiktaş Başkanı Orman, yeni transferleri Aboubakar'la ilgili "Talisca'yı 2 yıl kiraladık. Aboubakar'ın bonservisi 10 milyon Euro. Cenk'ten formayı zor alacağını düşünüyorum." dedi.

Beşiktaş, yeni transferlere basın önünde imza attırdı. Siyah-Beyazlılar'ın başkanı Fikret Orman imza töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Orman'ın açıklamaları şu şekilde:

"Basın mensupları ile beraber yaşıyoruz. Biz bir aileyiz. Hayırlı bir sezonumuz olsun. Çok zor bir transfer sezonu geçirdik. Geçen sene ile bu seneyi kıyasladığımızda geçen sene sezon başında hem Demba Ba hem de Atınç'ın satışı ile başlamıştık. Onlar bize rahatlık getirmişti. Hem elimizde bütçe hem de UEFA ile yapılan anlaşmadan dolayı bütçe belirlenmiştir. Bu sezon da amacımız ana kadromuzu korumaktı. O yönde hareket ettik. Bunun sadece dışına Töre ile çıktık. Töre'yi de eski teknik direktörümüzün yanına kiralık verdik. 3 milyon Euro bütçemiz vardı. UEFA'da 3 madde var. Birincisi ne kadar satarsak o kadar transfer yapabiliyoruz. İkincisi takımın bütçesi. Üçüncüsü 20 milyon Euro zararın altında kapamamız lazımdı ki biz bunun altında kapadık. Şimdi bu limitte baktığımızda 3 dengeyi de tutturmamız lazım. Buna yönelik çalıştık. Töre'nin kiralanmasından sonra Gomez ile alakalı bekleme süreçleri oluştu. Sonucunda da Sosa'yı Milan'a sattık ve transferlerimizi gerçekleştirdik. Sosa'ya 3 yol söylemiştik, o birini seçti. Kabul ettiğimiz bedelle sattık. Burası şampiyon bir kulüp. Futbol takımıma taraftarlarımız isimler deseler de çok fazla oyuncu almak toplama takım moduna sokar. Bazı oyuncuları proje, bazılarını da takıma girecek şekilde yaptık. 2013 sezonunu açtığımızda takım kadromuz ve yedek kalacak oyuncularımıza baktığımızda Beşiktaş'ın mali durum ile alakalı genç takımımızdan oyuncularla alakalıydı. O zamanlar Oğuzhan ve Olcay'dan beklentiler yüksek değildi. 4 senenin ardından stat bitti ve önemli transferler yapıldı. Şimdi daha büyük beklentiler bekleniliyor"

UEFA KADROSU LİSTESİ

"UEFA'nın listesini hazırlarken belirli kriterler var. Atınç'ın Caner ile Beşiktaş'a kazandırılmasının sebeplerinden biri budur. Atınç, kulübümüzde yetiştiği için kotanın içerisine girebiliyor. Caner de yerli oyuncu kotasından girebiliyor. Bizim normalde listemiz 23 ama Aras yabancı Milli Takım'da oynuyor, Ömer de Almanya'da yetişmiş kategorisinden giriyor. Ömer kiraya gitseydi, Mustafa kalsaydı, Mustafa yazılabilirdi. Fakat Ömer'i yazamıyoruz. 50'nin üzerinde maç yapacağız. Kurulan kadroya baktığımızda Avrupa'da böyle bir kısıtlama var. Aras mükemmel bir oyuncu. Büyük hizmetleri olacak"

"SOSA İÇİN 4 MİLYON EURO VERMİŞLERDİ"

"Beşiktaş'ın bir strateji var. O stratejiye göre hareket ediyoruz. Sosa için 4 milyon Euro vermişlerdi. "Satmayacağız" dedik. Sonra 8 milyon Euro bedel ve bonuslarla teklif ettiler ve kabul ettik. Fakat o zamanda da 14 günlük süre kalmıştı. Kendi konsantrasyonumuzu forvete yoğunlaştırırken, stopere de yoğunlaştırdık. Gelen teklifler Beşiktaş menfaati dışında gelen tekliflerdi. Bunları mantıklı bulmadık"

"ATINÇ'IN YERİNE BAŞKA BİR YABANCI OYUNCU TRANSFER ETMİŞ OLSAK..."

"Geçen sene takımın şampiyon stoperleri bu takımda duruyor. Rhodolfo da geriye geliyor. O da Beşiktaş için pozitif bir durumdur. Son olarak da hem UEFA listesine yazabileceğimiz hem de kendi evladımız olan Atınç'ı kiraladık. Onun yerine başka bir yabancı oyuncu transfer etmiş olsak, o zaman forvet ya da orta sahadan birini listeden çıkaracaktık. Tosic de Atınç da sol stoper oynuyorlar" dedi.

"NASRI İLE İLGİLENDİK"

"Nasri ile ilgilendik. İlgilenmedik dersem yalan olur. Başka bir takıma gitti. Bizim bir kurum kültürümüz var. Kolej takımıyız. Çok da ağır disiplin yönetmeliklerimiz vardır. Bunlara uyabilecek oyuncular Beşiktaş'ta oynayacaktır. Buna uymayanlar bizde olmayacaktır. Bu transferle şampiyonluk asla olmaz. Bugün Beşiktaş Kulübü'nün futbolcularına Eylül ayı itibari ile 1 lira boru yoktur. Artık söz Şenol Güneş ve yardımcılarındadır"

"ŞENOL HOCAMIZ HAKLI"

"Hocamız haklı. Bir teknik direktör kampa gitmeden takım kadrosunu elinde görmek ister. O açıdan hocamız haklı. Bizim açımızdan baktığımızda kriterlerimiz, kendi ilkelerimize uymak da bizim haklı olduğumuz taraf. Bir oyuncuyu transfer etmek dünyanın en kolay işidir. Transfer yapma ile şampiyon olunmuyor. Bizde kendi tarafımızdan baktığımızda haklıyız. Beşiktaş geçen seneye göre çok daha avantajlıyız. Geçen sene stadımız yoktu. Oyuncu kadromuz geniş değildi. Geçen sene şampiyon kadro olarak başlamamıştı. Şuanda bunlar oluştu. Hocalık kolay olsa ben hoca olurdum. Şenol hoca bu işin altından kalkacaktır. Biz kendi açımızdan o kendi açısından fotoğrafa bakıyor. Sonuçta ortak menfaat Beşiktaş'tır. Türkiye'nin en namuslu, karakterli hocalarından biri Şenol Güneş'tir. Onunla olduğumuz için mutluyuz"

TORUNOĞULLARI, GERİ DÖNECEK Mİ?

"Beşiktaş Kulübü başkanlık sistemine göre yürütülüyor. Başkanlığa aday olan kişi aday oluyor ve başkan listeyi kendi oluşturuyor. Görevlendirmeleri ben yapıyorum. Ahmet Kavalcı ilk etapta futbola bakıyordu. Benimle beraber çalışıyordu. Önemli işler de yapıyordu. Başarının ve başarısızlığın sorumlusu bendim. SonrasInda Ahmet Nur Çebi ve Mete bey futbol şube ile ilgili çalışmalar yaptı. SonrasInda transfer ile alakalı Deniz Atalay çalıştı. O da benimle çalıştı. Geçen sene Erdal bey ile beraber çalıştım. Erdal bey doğruları konuşur. Geçen sene de menajerlere para ödedik. Oyuncunun menajeri olmadan ticaret olmuyor. Eskiden oluyordu. Herkesin bir menajeri var ve onlarla götürüyorsunuz. Geçen sene de menajerlik ücretleri ödedik. Hatta 3 menajere ödediğimiz paralar olmuştur. Bu sene de ödedik. Umut Güner'den çok memnun kaldım. Beraber çok uğraştık. Kendisini de tebrik ettim. Bu sene de menajerlere para ödedik. Sonucunda da capsler çıkıyor. Pozitif olduğunda da negatif olduğunda da benimle ilgili yapılır. Liderleri olarak benim başımda durduğum işler yapılıyor. Halka açık bir şirketiz. Bilançolar orada duruyor. Erdal bey düzgün bir arkadaştır. Sonradan kendisi ile buluştum. Hata yaptı, acele karar verdi. Kendisine de bunları söyledim. Kendi işleri ile alakalı seyahatleri var. Daha sonra gelir işine devam eder. Bizim tek amacımız Beşiktaş'a doğru hizmet etmek. Gitmek isteyenlere de kapımız açık"

"ABOUBAKAR'IN BONSERVİSİ 10 MİLYON EURO"

"Aboubakar'ın uzatma bedeli 10 milyon Euro'dur. Caner Erkin'in 1 milyon Euro'dur. Nasıl ödenecekleri sözleşmesinde vardır. Aboubakar, 35 milyon Euro'ları görmüş oyuncu. Gökhan Gönül bizim oyuncumuz. İnler bizim oyuncumuz. Adriano bizim oyuncumuz. Fabricio bizim oyuncumuz. Oğuzhan ve Utku da bizim oyuncumuz. Caner satın alma opsiyonlu. Kendini Beşiktaş'ta gösterecek, opsiyonu kullanacağız. Aboubakar'ı bu sene transfer edemedik, bir daha ki sene opsiyonu kullanacağız. Aboubakar 35 milyon Euro'ları görmüş bir futbolcu. Talisca 2 senelik kiralıktır. Atınç kiralıktır. Önemli oyuncularımızı satın alma opsiyonu ile aldık. Talisca 25 milyon Euro'ya İngiltere'ye gidiyordu, pasaportundan dolayı gidemedi. Beşiktaş geçen sene Haziran'dan bu yana 37.5 milyon Euro'luk oyuncu satmıştır. O zamandan bu zamana net ifadelerle anlattım. Al al dönemi bitti. Sat-al dönemi yaşanacak dedim ve ne söylüyorsak onu yapıyoruz. Beşiktaş'ın şampiyon bir kadrosu var. Aboubakar'ın Cenk'ten formayı zor alacağını düşünüyorum"

"OĞUZHAN'A 15 MİLYON EURO'LUK TEKLİF GELDİ"

"Oğuzhan'a 15 milyon Euro teklif gelmişti. Oğuzhan önemli aşamalar kaydetti. Kendi hedefleri var. Beşiktaş'ın yıldız futbolcusudur. Biz kadromuzu korumak için yola çıktık. Serdar'ın sözleşmesi bitti, Gökhan geldi. İsmail gitti, Adriano geldi. Caner geldi, Adriano önde de oynayabileceği için zenginlik gelecek. Tosic'i hem sol bekte hem stoperde kullanıyorduk. Beşiktaş'ta ana oynadığı yerde başarılı olması için yaptık. Oğuzhan'ın önemli yerlere geleceğine inanıyorum. Kendini de çok iyi geliştirecek. Bu sene Şampiyonlar Ligi'nde kendini gösterecektir. Oğuzhan benim evladım. Oğuzhan'ın gittiği takımın istek ve arzusunu görmemiz lazım. Aboubakar için 3 defa gittik. İlk Ali Naibi gitti, sonra 2 kere ben gittim. Ben Oğuzhan transferi için öyle bir arzu görmedim. Oğuzhan'ı isteyecekler, bizim gösterdiğimizi gösterecek. Burada Beşiktaş'ın menfaatine bakmam, Oğuzhan'ın da menfaatine bakmak lazım"

"HERKES KAPTANA SAHİP ÇIKACAK"

"Şampiyon takımın kalecisi, takımın kaptanı. Geçen sene de başarılı bir sezon geçirdi. Tolga ile alakalı şeyler yapıyorlar. Bu kimin haddidir? Herkes kaptana sahip çıkacak. Ben kaleci değilim. Fakat bizim teknik direktörümüz Türkiye'nin efsane kalecilerinden bir tanesidir. Biz Şenol hocaya hangi kaleciyi oynatacağını mı öğreteceğiz? Herkes hocamızın fikirlerine saygı duysun. Takımımızı desteklemek işimiz. Tolga geçen sene hata yaptı. Kalecilik nankör bir iş. Bu takımın kaptanı Tolga Zengin'dir. Galatasaray maçında devre arasında yaptığı konuşma ile maçı çevirmiştir."

"BOYKO GERİ GELECEK"

"Boyko çok iyi kaleci. Geçen sene devre arası kampı yapmadığı için sonradan geldi ve maalesef transferi geç bitti. Şu anda özgüven kaybına uğramaması için kiraladık. Hocası da eski hocası. Boyko ile alakalı fikrimiz aynı. Geri gelecek"

"PEKTEMEK, BAŞAKŞEHİR'DE OYNUYOR"

"Geçen sene Mustafa'yı kiralık vermedik, oynatmadık. Şimdi Başakşehir'de top oynuyor ve gol atıyor. Kendini ispat etmiş Mustafa her zaman gol atar. Mustafa'nın gitmesinden geri dönmesi açısından çok mutluyum"

ETO'O AÇIKLAMASI

"Eto'o da son anda vazgeçilecek bir durum yoktur. Beşiktaş'ın duruşunu ben burada anlattım. Ne söylüyorsak onun arkasında duruyoruz. Şu anda başka bir kulüpte oynuyor. Kariyeri belli. Çok fazla derecede oyuncu takım dengemizi bozar. Eto'o'nun Beşiktaş'a transferi başka oyuncularımızı kaybettirir. Yaşı çok iyi olan Cenk'in Beşiktaş'ta önemli işler yapacağını düşünüyorum. Son maçta atmış olduğu gol teknik açıdan yüksek bir goldür. Ondan beklentilerimiz yüksektir. Eto'o'ya kariyerinde mutluluklar dilerim. O dakikadan sonra Beşiktaş tarafından bir talep olmamıştır. Başkaları tarafından olmuştur"

"OYUNCULARIMIZA BORCUMUZ YOK"

"Çok fazla kiralık oyuncumuz yok. Bu sene kiralık ve opsiyonları var. Bu sezon ile alakalı 12 milyon Euro'nun üzerinde transfer geliri elde ettik. Kullanmış olduğumuz para ise 6 milyon Euro'dur. Elimizde bütçe var. Kiralık sistemi diye bir sistem bizde yok. Şartlara göre hareket ediyoruz. Neredeydik, nereye geldik. Şu anda Beşiktaş bütün dertlerini çözmüş vaziyette değil. Birinci öncülük paraların zamanında ödenmesidir. Bizim oyuncularımıza borcumuz yok. Geldiğimizde 2 sene evvelinden borçlar vardı. Beşiktaş'ta öyle bir durum yoktur. Sakat, sağlam, oynuyor, oynamıyor herkesin parasını aynı zamanda ödüyoruz. Önümüzdeki senelerden itibaren bunlar konuşulmayacak."

"BİZ KAYBEDERSEK OYUNCULAR KAZANAMAZ"

"Maçı kazanmaya teşvik etme açısından sistemi değiştirdik. Biz kaybedersek, oyuncular kazanamaz. Beşiktaş zor günlerden geldi. Basketbola da başlıyoruz. Orada da camiamızdan çok sevdiğimiz bir kardeşimizi getirdik." dedi.

"GRUPTAN 1. ÇIKABİLİRİZ AMA 3 VE 4. DE OLABİLİRİZ"

"Zor bir kura çektik. Buradan 1. çıkar mıyız? 1.'ci de çıkabiliriz. Ama 3. ve 4. de olabiliriz. Zor rakiplerimiz ama biz kolay rakip değiliz. Vodafone Arena'dan kolay maçlar kazanılıp, çıkarılmayacak. Biz elimizden gelen destek ile takımımızı destekleyeceğiz. İnşallah Allah kalbimize göre verir. Beşiktaş'ın bundan sonraki hedefi bundan sonra her sene... Elimizden geleni yapacağız. Biz kurumumuz açısında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışyoruz. Beşiktaş camiasının büyüklüğünden dolayı bunları yapıyoruz. Bu gayretlerimizi başka yerde yapsak bu başarı olmaz. İyi bir şeyler yapma gayreti içerisindeyiz.

"GOMEZ İÇİN BİZE KONUŞULAN RAKAMLAR 1 MİLYON 100 BİN EURO"

"Fiorentina, Gomez'in bonservisinden bize düşen payı ödemek için bize başvuru yaptılar. Biz kontratı görmeden ücreti görmek istemiyoruz. Önce arada yapılan kontratları görelim. Bizim anlaşmalarımız evraklar üzerindedir. Almanya'daki gazeteler 7 milyon Euro dedi. Sezon başında 14 milyon Euro teklif edildi. Şimdi bize konuşulan rakamlar 1 milyon 100 bin Euro. Biz bir evrakları görelim. Dünyada en sevmediğim şey zekam ile uğraşılmasıdır. Burası Beşiktaş. Beşiktaş ciddi bir kurumdur. Ciddi şekilde yönetilir. Gomez'in menajerleri biz anlaşalım sonradan fesih edilirse Beşiktaş'a para öderiz dediler biz kabul etmedik."

"VELİ'NİN SÖZLEŞMESİNİ DONDURACAĞIZ"

"Veli iyi bir çocuktur. Kolunda bir ağrı var. Sözleşmesini uzattığımızdan beri bu devam ediyor. Biz oyuncumuzdan yararlanmak istiyoruz. Sakat olduğu sürece hem listemizde yer alıyor, hem ücret ödüyoruz. Ameliyat olmak istediğini söyledi. Kendisi ile konuştuk. Ameliyat içerisinde sözleşmesini dondurmak istedik. "Ameliyattan geldikten sonra dondurduğumuz kadar uzatalım" dedik. Biz bu paraları cebimizden ödemiyoruz. 1.5 sene bir sakatlık sürmez. Bu kimin hatası? Veli hatalıdır demiyorum. Ortada bir durum var. Biz Veli'yi sahada görmek istiyoruz. Veli ailesi ile konuştu. İlk önce sıcak bakmadılar ama şimdi onlar da aynı noktaya geldiler. Kısa bir süre sözleşmesini donduracak, ameliyat olup takıma gelecek. Veli ilk geldiğinde Ernst'ler vardı ve her seferinde formayı almıştı. Oynayan Veli, Beşiktaş'ta formayı alır."

"HAK YEMEYİZ, HAKLARIMIZI YEDİRMEYİZ"

"Beşiktaş namuslu bir kulüptür. Bizim kurucularımız helal paralar kazandı. Benim de Beşiktaş ile alakalı öğrendiklerim ve kendi ilkelerim var. Biz kazan kazan işine gireriz. Biz ahlaksız işlerin içerisinde olmayız. Hak yemeyiz, haklarımızı yedirmeyiz. Oyuncularımız ailemizin parçaları. Ben oyuncularla samimi değilimdir. Gereği geldiği zaman bu ailenin büyüğü olarak şevkat gösteririm, kızmam gerekirse de kızarım. Başlarında tecrübeli bir hocaları var. Tamer var. Ali Naibi kendini iyi yetiştirdi. Beşiktaş ondan çok yararlanacak. Biz bu işi mutlu olmak için yapıyoruz. Önümüzdeki hafta bitecek, Ümraniye'ye havuzlar yaptık. Ben de mutlu olmak için bu işi yapıyorum. Bu benim stilimdir. Ben de kendim neysem onu yapmaya çalışıyorum"

"İMKANIMIZ OLSA 80 BİN KOMBİNE DE SATARIZ"

"Beşiktaş 32 binin üzerinde kombine sattı. Yarın imkanımız olsa 80 bin de satarız. Hamdolsun. Beşiktaş eskisi gibi değil. Taraftarla bilet ilişkisi yok. Arttık iş rayına girdi. Biletleri kombineleri satarken sadece para kazanmak değil, stadın dolu olmasını istiyoruz. Kombineyi satmışız maça gelmiyor.

Kaynak: Sporvadisi.com
PAYLAŞ