Gar katliamında görev paylaşımı ortaya çıktı

Gar katliamının sanıkları Abdulmubtalip Demir ve Talha Güneş, Gaziantep'te tutuklandı. Güneş'in bombaları temin ettiği, Demir'in canlı bomba yeleklerini giydirdiği ortaya çıktı.

Gaziantep'te önceki gün polis tarafından yapılan operasyonla, İçişleri Bakanlığı'nın 'aranan teröristler' listesinde olan IŞİD'li 2 terörist yakalanarak tutuklandı. Teröristlerden Abdulmubtalip Demir 'turuncu', Talha Güneş ise 'gri' listedeydi.

Demir için 600 bin, Güneş için 300 bin TL ödül konulmuştu. 2 teröristle ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

DEMİR'E 690, GÜNEŞ'E 120 DOLAR MAAŞ

Örgütün bombacıları olan ve her ay maaş alan 2 terörist, Ankara'daki 'gar katliamı' davasının da sanıkları arasındaydı. 20 Mayıs'ta operasyon sırasında kendini patlatan örgütün sözde Gaziantep sorumlusu Yunus Durmaz'ın bilgisayarından ele geçirilen belgelere göre, Demir'e aylık 690, Güneş'e ise 120 dolar maaş ödeniyordu.

BOMBALARI TEMİN EDİP HAZIRLAYAN 2 İSİM

Örgütün Suriye'deki sözde Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın bombaları temin etmek ve hazırlamakla görevlendirdiği bu 2 ismin, Ankara'da 10 Ekim 2015'te 109 kişinin hayatını kaybettiği 'gar katliamı'nda aktif görev aldığı ortaya çıktı.

CANLI BOMBA YELEKLERİNİ GİYDİRDİLER

Ele geçen belgelere göre, bomba ve patlayıcıyı 'Muhammet Fatih' kod adlı Talha Güneş örgütün hücre evine getirdi. 'Ebu Meryem' kod adlı Abdulmubtalip Demir ise canlı bombalar Yunus Emre Alagöz ile kimliği belirlenemeyen Suriyeli teröriste 'canlı bomba yeleklerini' giydirip patlayıcı devrelerini teslim etti.

HÜCRE EVİNE ÜST YÖNETİCİLER GİREBİLİYOR

Emniyetin yaptığı çalışmalarda örgütün Gaziantep'te birden fazla hücre evine sahip olduğu da belirlendi. Güneykent Mahallesi'ndeki rezidans dairesine ise sadece Gaziantep hücresinin yöneticileri girebiliyordu. Bombalı yelekler de burada hazırlanıyordu. Kamera kayıtlarında yapılan incelemelerde, bu daireye Yunus Durmaz, Abdulmubtalip Demir ve Talha Güneş'in sık sık gelip gittiği de tespit edildi.

Kaynak: Habertürk

PAYLAŞ