Gerçek ortaya çıktı: Eto'o'nun sözleşmesi geçersiz!

Antalyaspor'un Eto'o ile yaptığı sözleşmede 3. sahısların olması nedeniyle 2015 senesinde çıkan talimatlara aykırı bulunması sonucu geçersiz olabileceği ortaya çıktı.

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün Samuel Eto'o ile ilgili yaptığı açıklamanın sonrasında şok bir gerçek ortaya çıktı.Öztürk'ün Samuel Eto'o'nun kulübe transferiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Borç alınarak oyuncunun peşin parası ödenmiş. Eto'o transferinde sponsor falan yok. Firma, Antalyaspor'a borçlu. 1.5 milyon Euro olması gereken ödemenin 900 bin Euro'su yapılmış. Kulüp borçlandırılmış. Eto'o şu an satılırsa yüzde 50'si o firma, yüzde 20'si menajere gidiyor. Kulübün alacağı yüzde 30 gözüküyor." sözlerini kullanmasının ardından şok bir gerçek ortaya çıktı.

ETO'O'NUN SÖZLEŞMESİ TALİMATLARA TERS

FIFA'nın 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren transfer maddesiyle futbolcuların bonservislerine 3. şahısların ortak olmayacağı kararı alındı. Yani bir futbolcunun transfer haklarında sadece oyuncu ve kulübün ana temel olduğu, 3. şahısların (şirket, kişi) transferlerde söz sahibi olmayacağı net bir şekilde karara bağlandı.

Bu kararın ardından Eto'o'nun sözleşmesinin talimatlara ters düşmesi çarpıcı bir gelişme olarak dikkat çekti.

TRANSFERDE MUHATAP KULÜP

Çünkü geçen yıl yürürlüğe giren bu maddeye göre futbolcunun bonservisine sadece kulüp sahip olabiliyor ve transferde muhatap yalnızca kulüp olabiliyor. Bu talimattan dolayı Eto'o'nun uluslararası transferi halinde FIFA, ulusal transferi olursa TFF devreye girebileceği ihtimali ortaya çıktı.

Kulüp, 3. şahısların da dahil olduğu bir sözleşme yaparak hem FIFA hem de TFF talimatlarını ihlal etmiş duruma düştü. Bu durumda hem FIFA hem de TFF, 3. şahısları tanımayacağından dolayı Eto'o'nun bonservisiyle ilgili kulüp ne derse o olacak.

TRANSFER YASAĞI ALABİLİR

Antalyaspor'un FIFA'lık ya da TFF'lik olması halinde kırmızı-beyazlı kulüp talimatlara aykırı sözleşmesi nedeniyle ciddi ceza ile karşılaşabilir. Hukukçular, böyle bir durumda Antalyaspor'un transfer yasağı bile alabileceğini belirttiler.

(Kaynak: Sporx)

PAYLAŞ