Görenler şaşkın! Yolunu şaşırıp Karadeniz'e kadar gelmiş

Samsun açıklarında yakalanıp Rize'de bir balıkçı tarafından sergilenen yaklaşık 1 metre uzunluğunda ve 61 kilogram ağırlığındaki orkinos balığı yoğun ilgi çekiyor.

Rize'de bir balıkçı tarafından sergilenen yaklaşık 1 metre uzunluğunda ve 61 kilogram ağırlığındaki orkinos balığı yoğun ilgi çekiyor. Samsun açıklarında balıkçıların ağlarına takılan 61 kilogram ağırlığındaki dev orkinos, Rizeli bir balıkçının tezgahında sergileniyor.

Vatandaşlar balığı inceleyerek fotoğraf çekerken, Piriçelebi Mahallesi'nde balıkçılık yapan Kenan Yavuz, 61 kilogram ağırlığındaki orkinos balığının Samsun'da yakalandığını söyledi.

YOLUNU ŞAŞIRIP KARADENİZE GELMİŞ

"Oradan bir balıkçı abimiz bize gönderdi, Rize'de sergileyin diye. Buraya ilk kez geldi. Açık artırmayla aldık. Biz de Rizeliye gösteriyoruz." diyen balıkçı Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O yüzden vatandaşlar tarafından dikkat çekiyor. Balık 61 kilogram. Uzun zamandır Karadeniz'de böyle bir balık yok. Buraya nadir düşer ve gelir. Normalde Akdeniz balığıdır. Palamut balığının yoğunluğundan dolayı Karadeniz'de yakalandı. Bizde bu balığı Rize'ye getirerek dükkanımızda sergiliyoruz. İsteyen olursa da parçalayıp satacağız.

"AKDENİZ BALIĞIDIR, JAPONLAR ÇOK SEVER"

Genellikle Antalya, Mersin, Mısır, Libya ve Suriye taraflarında olur. Bu balığı Japonlar alır. Japonların çok değer verdiği bir balıktır. Suşi yaparlar. Bu balık değerlidir. Japonların orkinos balığı ile ilgili festivali ve bayramı bile var. Yolunu şaşırdı Rize'ye kadar geldi."

PAYLAŞ