Gözü dönen darbeci komutan Mehmetçik'e de acımamış

Darbe gecesi yaralanan Muammer Erkaya, Genelkurmay Başkanlığı önünde bir komutanın "Vur" emrini yerine getirmeyen askeri silahla vurduğuna şahit olduğunu söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sırasında Ankara'da vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan ve 18 gün hastanede tedavi gören Yozgatlı Muammer Erkaya, darbe girişiminin yaşandığı gece gittiği Genelkurmay Başkanlığı önünde bir grup askerin başında bulunan komutanın "Vur" emrini yerine getirmeyen askeri silahla vurduğuna şahit olduğunu söyledi.

"TÜRK BAYRAĞI ALARAK GENELKURMAY'A GİTTİM"

Teknik ressam Erkaya, yaptığı açıklamada, Ankara'da evinde otururken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlara çıkılması yönündeki çağrısı üzerine eline Türk bayrağı alarak Genelkurmay Başkanlığı önüne gittiğini anlattı. Burada tankların ilerlemesine izin vermediklerini belirten Erkaya, "Daha sonra Genelkurmay'ın içerisine girdik. Biz içeri girdikten sonra bize silah tutan askerler oldu. 30-40 civarındaki asker bir metre ilerimizde bekliyordu." dedi.

"ASKER BİZİ VURMAYACAĞINI SÖYLEYİNCE KOMUTANI ONU VURDU"

Askerlerin başında bulunan ve üniformasında rütbe bulunmamasına rağmen davranışlarından komutan olduğu anlaşılan bir kişinin halka ateş açılması emrini verdiğini aktaran Erkaya, şunları söyledi:

"Askerlerin başında bulunan ve rütbesi dahi olmayan kişi emir verdi, 'Herkesi vurabilirsiniz' diye. Bizde korku falan yoktu, elimizde Türk bayrağından başka bir şey bulunmuyordu. Oradaki asker bizi vurmayacağını söyleyince başındaki kişi onu vurdu. Bazı askerler vatandaşların üzerine sıkıyordu. Cehennem gibi bir yerdi. Çok kötü bir durumdu. Orada vurulmuşum ama olayın sıcaklığı ile vurulduğumdan haberim olmamış. Onun sonucunda hepimiz kendimizi dışarı attık. Çok acı olaylar yaşadık, insanları eziyorlardı, tüylerim diken diken olmuştu. Çanakkale Savaşı'nı görmedim ama o savaşı yaşadım diyebilirim. Allah bir daha bu olayları yaşatmasın. Kendi askerimizin böyle bir şey yapmasına insan inanamıyor, bu bizi çok üzdü."

"ŞİMDİYE KADAR 4 KEZ AMELİYAT OLDUM"

Erkaya, 6 günü yoğun bakımda olmak üzere 18 gün hastanede kaldığını aktararak, "Sırtımdan 3 kurşunla vuruldum. Sırtımdan girip karnımdan çıkıyor ve akciğerimi parçalıyor. Sırtımdan, karnımdan, boğazımdan ve gözümden yaralandım. Şimdiye kadar 4 kez ameliyat oldum. Boynumda ve yüzümde şarapnel parçası var, boynumdakini hayati tehlike olduğu için almadılar. Belki alınmayacak ömür boyu boynumda duracak." diye konuştu.

Yozgat'ta ailesinin yanında istirahat ettiğini ifade eden Erkaya, tedavisinin yaklaşık 6 ay devam edeceğini dile getirdi.

PAYLAŞ