Hain saldırıyı kınadılar! Barış sürecini hatırlattılar

Alman hükümeti, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde düzenlenen terör saldırısını sert şekilde kınadı. Hükümet, barış sürecinin yeniden başlatılması tavsiyesinde bulundu.

Alman hükümeti, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki bombalı saldırıyı sert şekilde kınadı.

"TERÖR SALDIRILARI HİÇBİR ŞEKİLDE HAKLI GÖSTERİLEMEZ"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, başkent Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Şemdinli'deki bombalı saldırıya değindi.

Chebli, "Alman hükümeti Hakkari ilinde düzenlenen ve 18 insanın yaşamını yitirdiği dünkü saldırıyı şiddetle kınıyor. Kurbanların ailelerinin acılarını paylaşıyoruz, yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyoruz. Dün ve daha önce gerçekleştirilen terör saldırıları hiçbir şekilde haklı gösterilemez." dedi.

"BARIŞ SÜRECİNİN BAŞLATILMASININ NE KADAR GEREKLİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR"

Bu tür saldırıların Güneydoğu Anadolu'daki durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden Chebli, "Bu saldırı, yıllar önce iyi yaklaşımlarla başlatılmış barış sürecinin yeniden başlatılmasının ve siyasi bir çözüme ulaşılmasının ne kadar gerekli olduğunu da göstermiştir. Alman hükümeti de bu barış sürecini teşvik etmeye hazırdır." şeklinde konuştu.

ALMANYA'DA YAKALANAN SURİYELİ MÜLTECİ TERÖRİST

Alman Hükümeti Sözcü Vekili Ulrike Demmer de basın toplantısında, Almanya'da bombalı eylem hazırlığında olduğu şüphesiyle Suriyeli sığınmacı Jaber Albakr'ın yakalanmasıyla ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, güvenlik güçlerine ve bu kişinin yakalanmasına yardım eden Suriyelilere müteşekkir olduğunu söyledi.

ALMANYA ULUSLARARASI TERÖRİZMİN HEDEFİNDE

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth da Albakr'ın yakalanmasının, bir kez daha Almanya'nın uluslararası terörizmin hedefinde olduğunu ve Avrupa'nın bazı yerlerinde görülen terör eylemlerinin Almanya'da da yaşanabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Dimroth, terör zanlısının yakalanmasının ülkedeki güvenlik ve istihbarat birimlerinin ne kadar iyi çalıştığını da gözler önüne serdiğini kaydetti.

İKİ GÜN BOYUNCA ARANAN TERÖRİST SONUNDA YAKALANDI

Alman polisi cumartesi günü düzenlediği operasyonda Albakr'ın Chemnitz kentinde kaldığı evde tahrip gücü yüksek patlayıcı bulmuştu. Operasyon sırasında yakalanamayan ve iki gün ülke genelinde aranan Albakr gece yarısı Leipzig kentinde yakalanmıştı.

PAYLAŞ