Hakkı olan madalyayı almadı: Ailesinin itibarı zedelenmesin

Trafik kazasında hayatını kaybeden ve daha sonra dopingli çıkan Kuduhov'un madalyasını alma hakkına sahip olan Dutt, "Ailesinin itibarını zedelemek istemiyorum." diyerek madalyayı kabul etmedi.

2013 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Rus güreşçi Besik Kuduhov'un ölümünden sonra yapılan testte dopingli olduğu anlaşıldığı için 2012 Londra Olimpiyatlarında kazandığı gümüş madalyayı almaya hak kazanan rakibi Yogeshwar Dutt, madalyayı istemediğini söyledi.

19 Aralık 2013 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden Rus güreşçi Kuduhov'un 2012 Londra Olimpiyatları sırasında erkekler serbest stil 60 kiloda kazandığı gümüş madalyanın, geçtiğimiz günlerde yapılan doping testinin sonuçlarının belli olmasının ardından geri alınmasına karar verilmişti. Kudukhov'dan alınan örneklerin teste tabi tutulması sonucu olimpiyatlarda doping kullandığı kesinleşmiş oldu.

"'AİLESİNDE KALSIN"

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de Kuduhov'un madalyasının mağlup ettiği Hintli rakibi Yogeshwar Dutt'a verilmesini kararlaştırmıştı. Ancak Dutt, madalyayı istemediğini ve Kuduhov'un ailesinde kalmasının daha uygun olduğunu açıkladı. Dutt, IOC'ya yaptığı talepte 4 kez dünya şampiyonluğu ve 2 kez de olimpiyat şampiyonluğu bulunan güreşçi Kuduhov'un ailesinin onurunun zedelenmesini istemediği için madalyanın onlarda kalması gerektiğini söyledi.

Twitter hesabından bu açıklamasını dile getiren Dutt, "İnsanlık her şeyin üzerindedir" diye yazdı.

PAYLAŞ