Havaalanında skandal! Üstünü çıkartıp, göğüslerini sıkmasını istediler

Almanya'da havalimanındaki aramada yanında bebeği olmayan kadının çantasında göğüs pompası bulundu. Polisin kendisinden 'bebek emzirdiğini kanıtlamasını' istediğini belirten kadın şikayetçi oldu.

Almanya'daki Frankfurt Havaalanı'nda arama yapan polis, yanında bebeği olmadan seyahat eden Gayahitri Bose'un çantasında göğüs pompası buldu. Polis tarafından bebek emzirdiğini kanıtlaması için göğsünü sıkmaya zorlandığını iddia eden kadın, polisi şikayet etti.

"GÖRDÜĞÜM MUAMELEYLE AŞAĞILANDIM"

Gayathiri Bose, BBC'ye yaptığı açıklamada, Frankfurt Havaalanı'nda gördüğü muamele nedeniyle "aşağılandığını" ve resmi şikayette bulunduğunu söyledi.

33 yaşındaki Singapur vatandaşı Bose, göğüs pompası X-ray cihazında gözüktüğünde, sorgulanmak üzere kenara çekildiğini söyledi.

"ÇANTAMDAKİNİN GÖĞÜS POMPASI OLDUĞUNA İNANMADILAR"

Bose "Kuşkucu bir tavırla 'Bebek mi emziriyorsun?' Öyleyse, bebeğin nerede? Singapur'da mı?" diye sorular sordular dedi.

Polislerin, çantasındakinin göğüs pompası olduğuna inanmadığını söyleyen Gaythiri Bose, daha sonra kadın bir polis memuru eşliğinde sorgu için bir odaya alındığını ve odada bebek emzirdiğinin kanıtlanmasının istendiğini belirtti.

Havaalanında skandal! Üstünü çıkartıp, göğüslerini sıkmasını istediler

"GÖĞSÜMÜ SIKMAMI İSTEDİLER"

Olayın son derece aşağılayıcı ve dramatik olduğunu belirten Bose, "Bluzumu çıkartıp, göğüslerimi göstermemi istedi. Daha sonra göğsümü sıkıp emzirdiğimi kanıtlamamı istedi. Ben de istediğini yaptım. Şoke olmuştum. Odadan çıkar çıkmaz yavaş yavaş neler yaşandığını anladım. Ağlamaya başladım. Çok üzülmüştüm." dedi.

"KESİNLİKLE PROSEDÜRÜN BİR PARÇASI DEĞİL"

Frankfurt Havaalanı'ndaki Alman Federal Polisinin sözcüsü Christian Altenhofen "veri güvenliği gerekçesiyle tek tek olaylar hakkında yorum yapamayacağını" söyledi. Ancak Altenhofen "Bir patlayıcı şüphesi varsa bagaj ve yolcu aranmalıdır. Ancak emziren bir anneye yönelik bahsettiğiniz bu önlemler, kesinlikle prosedürün bir parçası değil." dedi.

"GÖĞÜS POMPASINI TAŞIYAN BİR ERKEK OLSAYDI NE OLACAKTI?"

Havacılık dergisi Flightglobal'dan Ellis Taylor da bir anneden emzirdiğini kanıtlamasını istemenin "çok komik" olduğunu söyledi.

Taylor, "Bu normal değil. Bazen yetkililer, sınırları aşıyor ama bütün bu olanlar açıkçası çok aşağılayıcı. Göğüs pompasını taşıyan bir erkek olsaydı ne olacaktı? Emzirdiğini kanıtlayamayacaktı." diye konuştu.

PAYLAŞ