HDP'den operasyon tepkisi: Hedef IŞİD değil, Kürtler

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TSK'nın IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu'nun IŞİD'e karşı değil Kürtlere karşı yapıldığını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TSK'nın DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili TBMM'nin şu ana kadar bilgilendirilmediğini söyledi. Baluken, düzenlediği basın toplantısında, Fırat Kalkanı Operasyonu ile Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşın fiili tarafı haline getirildiğini savundu.

"MECLİS BİLGİLENDİRİLMEDİ"

Bu kararı kimin ve nasıl verdiğini uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını belirten Baluken, "Başka bir ülkenin egemenlik alanına girme gibi çok ciddi bir durumla ilgili konuşuyoruz ama TBMM'yi bilgilendirme noktasında en küçük bir gündem bile bu saate kadar dillendirilmemiştir. Bu karar, Erdoğan ve AKP'nin yanlış üstüne yanlış yaptığı Suriye politikasında belki de geri dönülemez en büyük yanlışıyla maalesef bölge halklarının önüne getirilmiştir." ifadesini kullandı.

"CHP VE MHP DE İŞİN İÇİNDE"

Söz konusu operasyona CHP ve MHP'nin de ortak olduğunu ileri süren, Baluken şöyle devam etti:"İki gün önce Çankaya Köşkü'nde yapılan üçlü zirvede belli ki bu savaş kararı tartışılmış ve ortaklaşılmıştır. Şu anda ortaya çıkan tablo maalesef üç liderin çılgın bir şekilde sarayın talimatı doğrultusunda ülkeyi geri dönülemez bir savaş sürecine sürüklemesiyle karşı karşıyayız.Bu savaş kararı uluslararası hukuk nezdinde Türkiye'yi oldukça zora sokacak bir karardır. Bu karar Suriye'deki savaş ortamını daha şiddetli bir şekilde Türkiye'nin içerisine taşıyacaktır. Gelinen aşamada yanlış olarak tespit ettikleri birkaç yıllık Suriye politikasından ders alıp bir doğru politika belirleme durumu yoktur. Yanlışın üstüne yanlış ekleyerek yanlışı büyütme durumuyla karşı karşıyayız."

"IŞİD'LE MÜCADELE DEĞİL KÜRTLERİ BOĞMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Baluken, Suriye'ye dönük müdahaleyi kesinlikle IŞİD'le mücadele olarak değerlendirmediklerini belirterek, "AKP'nin ve Erdoğan'ın şu anda planlamış olduğu, CHP ve MHP liderlerinden de onay aldığı bu Suriye müdahalesini kesinlikle bir IŞİD'le mücadele hamlesi değil orada Kürtlerin kazanımlarını boğmaya yönelik bir operasyonel süreç olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

"BIDEN'IN ZİYARETİ TESADÜF DEĞİL"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, operasyonun, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine denk gelmesinin tesadüf gibi durmadığını savundu.Türkiye'nin barışçıl temele dayalı bir politika geliştirmesi gerektiğini ifade eden Baluken, şunları kaydetti:"Türkiye'nin Suriye politikasının nasıl iflas ettiğine hepimiz şahitlik ettik. Belli ki aynı ısrarı hala sürdürüyorlar. ABD'ye mesaj vererek, Rusya'ya mesaj vererek, Avrupa ülkelerine mesaj vererek her türlü çılgınlıkları yapabileceğini, bölgedeki halkların iradelerini esas almadıklarını ortaya koyuyorlar. Bunu son derece sakıncalı ve tehlikeli görüyoruz."

PAYLAŞ