HDP'li vekil öncülük etti! 10 yıllık husumet bitti

Van'ın Başkale ilçesinde 2006 yılında Lokman Aybar'ın öldürülmesiyle başlayan kan davası, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan öncülüğünde başlatılan girişimle sona erdi.

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak Mahallesi'nde 2006 yılında başlayan kan davası barışla son buldu.

POMPALI SİLAHLA ÖLDÜRDÜLER

2006 yılında Albayrak Mahallesi'nde ikamet eden Lokman Aybar, gece arabasının önünü kesen yüzleri kapalı kişiler tarafından pompalı silahla öldürüldü.

BOTAN AŞİRETİNİ SORUMLU TUTTULAR

Cinayetin ardından Aybar'ın ailesi ve ailenin mensup olduğu Merzıka aşireti üyeleri, aralarında önceden husumet olan Botan aşireti mensuplarının yaşadığı Yeniharman Mahallesi halkını sorumlu tuttular.

HDP'Lİ MİLLETVEKİLİ ARALARINI BULDU

10 yıl süren bu husumet, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan öncülüğünde başlatılan girişimle son buldu.

İKİ AŞİRET BİR ARAYA GELDİ

Yeniharman Mahallesi'nde verilen barış yemeğine cinayete kurban giden Lokman Aybar'ın yakın akrabaları ile HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, HDP ve Başkale Belediyesi yetkilileri ile iki aşirete mensup çok sayıda kişi katıldı.

BOTAN: ARTIK BİR ARADA OLMALIYIZ

Okunan Kur'an-ı Kerim'den sonra konuşan HDP Milletvekili Lezgin Botan, 10 yıl süren bu husumetten sonra barışta emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu mahalleden çıkan barışın tüm Türkiye coğrafyasına hakim olmasını dileyen Botan, "Bugün hayırlı bir gün için buradayız. Bu güzel barışa vesile olan, bugün bize bu mutluluğu yaşatan, bu barışta emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bizler artık bir arada olmalıyız, bir olmalıyız. İnşallah bundan sonra Kürtler arasında bu tür kavgalar, bu tür ölümler olmayacaktır" dedi.

EL SIKIŞARAK BARIŞTILAR

Konuşmalardan sonra her iki mahallenin sakinleri el sıkışarak barıştı. Tören, yemek verilmesinin ardından sona erdi.

PAYLAŞ