'Hudut kapısı dışındaki geçişler düşman geçişidir, karşılık verilecek'

Başbakan Binali Yıldırım, "Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz. Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek" dedi.

Valiler toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Memleketin işini görüyorsanız sakın korkmayın. Sahadaki hiçbir iş hatasız olmaz. Usulü, biçimi her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız işi yapamazsınız. Bir tercih yapacağız, işi mi yapacağız, mevzuatı mı kollayacağız. Hata yapın ama hainlik yapmayın" dedi. Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz. Bir hudut kapılarımızı emniyete alacağız. Dışarıdan girişleri önleyemezsek sızlanmanın anlamı yok. Hiçbir mazeretimiz olmayacak. Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek. Hudut kapısı olmayan her geçiş gayrikanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacak. Nasıl düşman saldırırsa karşılık veriliyor, bu da öyle. Anında gereğini yapacaksınız.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

"ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM"

Sözlerimin başında geçmiş dönem Ulaştırma Bakanlarımızdan Sayın Ahmet Denizolgun'un vefatını öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Sizler Ankara'nın Anadolu'daki temsilcilerisiniz. Bir insan düşünün, baş var, uzuvları var. Vatandaşa en yakın duran, her türlü sorunuyla, derdiyle dertlenen mahalli idarelerdir. Biz Ankara'dan gördüğümüzün, sizin gördüğünüzle aynı olmadığınızı biliyoruz.

"TALİMATLARI GÖNDERİYORUZ"

Ankara ile Anadolu'nun olaylara bakışı arasındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması lazım. Yazıyoruz, çiziyoruz, talimatları gönderiyoruz. Düşünüyoruz ki orada her şey çiçek gibi. Böyle olmadığını biliyoruz. Sahada ne oluyor ne bitiyor sürekli izlenmesi lazım. Acaba yukarıda planlanıp talimatlandırıldığı gibi işler düzenli gidiyor mu? Bunu çok iyi görmemiz lazım. Bu da nedir, sürekli iletişim. Dinamik bir yönetişim şekli sorunlarazaman kaybetmeden çözüm üretmek için çözüm olabilir.

"MENFAAT HATASI YAPIYORSANIZ SONUNA KADAR KORKUN"

Masa başında olanlar hesap kitap yaparlar ama sahadaki uygulama hiçbir zaman planlananla aynı olmaz. Memur uygulama yaparken korkar, çekingen davranır.

"İŞ YAPARKEN USUL HATASI YAPABİLİRSİNİZ"

Uygulasam iş görülmüyor, uygulamasam niye uygulamadın diye hesap sorarlar. Memleketin işini yaparken şekil usül hatası yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Ama menfaat hatası yapıyorsanız sonuna kadar korkun. Memleketin işini görüyorsanız sakın korkmayın.

"HATASIZ İŞ OLMAZ"

Sahadaki hiçbir iş hatasız olmaz. Usulü, biçimi her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız işi yapamazsınız.

"HATA YAPIN AMA HAİNLİK YAPMAYIN"

Bir tercih yapacağız, işi mi yapacağız, mevzuatı mı kollayacağız. Hata yapın ama hainlik yapmayın. İllerinizde törenler oluyor, bunlar güzel şeyler ama lütfen bunlarda seçici olun. Bir törene gittim mi işler duruyor. Kendimden biliyorum. Herkes peşinize takılıyor, devlet duruyor. Gidin ama daire başkanlarınıza, amirlere gelmeyin deyin. Beyler ne zaman dönecek, milletin işi ne zaman görülecek. Gitmeyin demiyorum, gidin ama herkes de peşinizden gelmesin, dükkan açık olsun.

FETÖ SORUŞTURMASI

15 Temmuz'da bir hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Hamd olsun milletimizin cesareti, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve hükümetimizin iradesiyle, yüce Meclisimizin milli irade konusunda koyduğu kararlılıkla bu belayı defettik. Bu belanın hasarları, ölçümü ve tamiriyle meşgulüz. Bu yetmezmiş gibi bu bölücü terör belası da işbaşında. Çok yoğun bir faaliyet içerisinde. İki tane önemli konumuz var. Arkadaşlar Türkiye'nin kaderi bunlarla yaşamak değil. İnsanımızın morale, güzel hayallere ihtiyacı var. Gerek illerimizde, gerek ilçelerimizde, gerek köylerimizde, terörün tek bir gündem olarak devam etmesine izin vermeyin. Bunu yapmaya devam edersek, terör örgütlerinin amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet etmiş oluruz. Milletin güzel şeyler duymaya, görmeye ihtiyacı var.

"ADALETLE HAREKET EDECEĞİZ"

FETÖ darbe girişimiyle birlikte, açığa alınan memuriyetten çıkarılan çok sayıda kamu görevlisi var. Burada zaman zaman titiz davranılmadığı, sapla samanın karıştığı, yaşla kurunun yandığı şeklinde sezenişler, şikayetler geliyor. İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj herkese. Buna savcılar da, hakimler de, kamu görevlileri de dahildir. Biz yurdun her köşesinde gidip bu işlerle ilgilenebilecek, kontrol edebilecek şansımız yok. Bizim sizlerin ferasetine, adaletine güvenmekten başka yönümüz yok. Kılı kırk yaracaksınız. Burada ölçünüz belli. Baştan dedik ki, 17/25 Aralık sonrasında örgütün devletle bilek gürüşü yaptığı gündür. O günden sonra bu örgütle bağlantılı iş yapanlar varsa, bunların mazur görülmesi asla düşünülemez. O yüzden yapacağınız çalışmalarda bu hususa özellikle ehemmiyet vermenizi istiyorum.

FETÖ SORUŞTURMASINDA 'KRİZ MERKEZİ' TALİMATI

Müsteşarımıza, dün Sayın Cumhurbaşkanımıza da talimat bu yönde, Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere her yerde bir nevi kriz merkezi oluşturulmalı. Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tepsitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Adalete, hukuka uymayan bir iş varsa, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüp bakılacak ve yapılan yanlışlar düzeltilecek. Baştan yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı, saydam değil. Tespitte bize zorluk çıkarıyor. Böyle bir örgütle karşı karşıyayız. Bu konularda ne işi sulandıralım ne de bariz hatalara asla ve asla izin verelim.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİĞİN İÇİŞLERİ'NE BAĞLANMASI

OHAL'le jandarma ve sahil güvenlik İçişlerine bağlandı. Bu taşrada hissedilmedi. O yüzden oradaki sevk ve idarede bu hususu gözden uzak tutmayın. Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin. İkisi bir olunca yönettiğiniz ildeki asayiş çok daha rahat bir şekilde sağlanacak. Bu kurumlar arasında bir uyumsuzluk çıkarsa, o zaman zafiyet var demektir, büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara dikkat etmenizi istiyorum. Zamanı etkin kullanacaksınız, terörle mücadelede daha hızlı ve esnek hareket edeceksiniz.

SINIR GÜVENLİĞİ

Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz. Bir hudut kapılarımızı emniyete alacağız. Dışarıdan girişleri önleyemezsek sızlanmanın anlamı yok. Hiçbir mazeretimiz olmayacak.

"ANINDA AKRŞILIK VERİLECEK"

Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek. Hudut kapısı olmayan her geçiş gayrikanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacak. Nasıl düşman saldırırsa karşılık veriliyor, bu da öyle. Anında gereğini yapacaksınız.

PAYLAŞ