Hükümet hedefte! Kuzey Irak'ta maaş krizi

Kuzey Irak'taki Süleymaniye kenti ve çevre bölgelerinde, memur maaşlarında yaşanan kesinti ve ödemelerdeki sıkıntılardan dolayı hükümeti protesto etmek için kitlesel yürüyüş ve gösteri düzenlendi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin hakim olduğu Süleymaniye ve çevresindeki merkezlerde maaşların ödenmemesini protesto eden öğretmen ve memurlar protesto gösterilerinde bulundular.

ÖĞRETMENLER GREVE GİTTİ

Bugün başta Süleymaniye olmak üzere Halepçe, Ranya, Keladıze, Koye ve Kelar gibi kentlerde öğretmenler greve gitti. Gösterilerde, "Mesaiye gitmemeye mecbur ettiniz, maaş vermiyorsanız görevden alın." yazılı pankartlar dikkat çekti.

GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE EDİLDİ

Halepçe'de başlayan gösteride de maaş talebinde bulunan öğretmenler, aksi takdirde yeni eğitim öğretim yılında göreve başlamayacaklarını bildirdi. Ranya'da ise boykotu zil çalarak bildiren öğretmenlere güvenlik güçleri tarafından müdahale edildi. Burada göstericiler yürüyüşe geçti.Göstericiler Kaymakamlık binasına yürümek isterken, güvenlik güçleri yoğun önlem aldı.

"HÜKÜMET SESİMİZİ DUYSUN"Rûdaw'a konuşan protestocu öğretmenlerden biri, "Haklarımızın verilmesi için barışçıl bir şekilde sesimizi hükümete duyurmaya geldik. Sesimizi duysunlar." dedi. Kelar'da düzenlenen gösterilerde herhangi bir parti aleyhine slogan atılmazken, protestocular haklarının verilmesi talebinde bulundu.Gösterileri koordine eden grup, herhangi bir şiddet eylemine izin verilmeyeceğini belirtti.

GÖSTERİLER SONA ERDİ

Eşzamanlı başlayan gösteriler; Halepçe, Kaladıze, Derbendihan, Seyid Sadık ve Koye'de sona erdi. Koye Kaymakamı Serkewt Resul, ilçedeki olayların olaysız bir şekilde sona erdiğini duyurdu.Kaladıze çarşısında izinsiz gösteri yapıp ateş yakan 4 kişi gözlatına alındı. Kaymakam Resul, gözaltına alınanların 20 ila 30 yaşlarında olduğunu belirtti.Öğretmen ve memurlar, hükümetin, taleplerine cevap vermemesi durumunda boykota devam edeceklerini açıkladı. Bugün başlaması beklenen yeni eğitim öğretim yılı, grev nedeniyle Eğtim Bakanlığı tarafından 1 Ekim'e ertelendi.

PAYLAŞ