İçişleri Bakanı, 15 canın şehit düştüğü noktada

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK tarafından intihar saldırısının düzenlendiği Şemdinli'deki karakola geldi. Karakol, Türk bayraklarıyla donatıldı. Hurdaya dönen araçlar ise hala olay yerinde.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'lı teröristler tarafından intihar saldırısının düzenlendiği ve 10'u asker 15 kişinin şehit olduğu Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki karakola geldi.

Bakan Süleyman Soylu, beraberindekilerle birlikte helikopter ile Van'dan Şemdinli ilçesindeki Durak Jandarma Karakoluna geldi. Bakan Soylu, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve askeri yetkililer tarafından karşılandı. Askeri yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, karakolda incelemelerde bulunuyor.

Son Dakika! Hakkari Valiliği: Şemdinli'de 10 Asker ile Biri İranlı 5 Sivil Şehit Oldu

KARAKOL, TÜRK BAYRAKLARIYLA DONATILDI

Saldırının ardından bugün sabah saatlerinde karakol binası ve güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulan nöbet kuleleri Türk bayraklarıyla donatıldı.

15 ŞEHİT, 26 YARALI

Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçeleri arasındaki karayolunda askeri birlik önündeki Durak Jandarma Kontrol Noktası'na dün saat 09.45'de 'canlı bomba' PKK'lı teröristin 5 ton bomba yüklü kamyonetle 'intihar dalışı' şeklinde gerçekleştirdiği saldırıda, 10 asker şehit oldu, 1'i İranlı 5 sivil yaşamını yitirdi. Saldırıda 13'ü asker 26 kişi de yaralandı. Yaralılardan 5 asker ve 1 sivil taburcu edilirken, 8 asker ile 1'i ağır 12 sivilin ise tedavisi sürüyor.

Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıktaki Durak 2'nci Hudut Bölüğü önünde bulunan ve günün 24 saati yol denetimi yapılan jandarma kontrol noktasında görevli askerlerin araç ve kimlik kontrolleri sırasında 5 ton patlayıcı yüklü kamyonun inflak ettirilmesi ve hemen ardından çevreden açılan tazic ateşleriyle savaş alanına dönen noktada, 10'a yakın sivil ve askeri araç da ağır hasar gördü.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

Patlamanın şiddeti ise bugün ortaya çıktı. Yaklaşık 6 metre derinlik ve 15 metre genişliğindeki çukur güvenlik güçleri tarafından kapatılırken, hurdaya dönen araçlar ise halen olay yerinde duruyor.

Bu araçların içerisinde hayatını kaybeden vatandaşların cenazeleri ise gece saatlerinde ailelerine teslim edildi. Dünkü saldırıda hayatını kaybeden 20 yaşındaki Sinan Erbaş Altınsu köyünde, 29 yaşındaki minibüs şoförü Bahri Fırat Üzümkıran köyünde, 2 yıllık öğretmen 24 yaşındaki Oğuz Uysal Akbal köyünde, 31 yaşındaki Selami Çevik Yüksekova ilçesinde gece saatlerinde gözyaşları arasında toprağa verildi. 50 yaşındaki Şemsettin Resai'nin cenazesi ise toprağa verilmek üzere İran'a gönderildi.

İLÇEDE KEPENKLER AÇILMADI

Bu arada, dün sabah saat 09.45'te meydana gelen saldırının ardından, İran ve Irak sınırındaki Şemdinli ilçesinde bugün kepenkler açılmadı.

Tüm işyerlerini kapalı olduğu ilçede sessizliğin hakim olduğu gözlendi.

PAYLAŞ