'İmzasını görünce cemaatin darbe girişimini anladım'

İstanbul İl Jandarma Komutanı, "Darbe gecesi karargahta önüme konan mesajlarda, Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün imzasını görünce cemaatin darbe girişimi olduğunu anladım." dedi.

İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu, TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi.

"CEMAAT DENEN ÖRGÜTÜN DARBE TEŞEBBÜSÜNDE OLDUĞUNU ANLADIM"

Daha önce 'FETÖ-PDY' kumpası sonucu terfisi engellenerek görevden alınan Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonuna bilgi verdi. 15 Temmuz darbe girişimini kendi emrinde görev yapmış eski bir askerinden öğrendiğini anlatan İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Kurtoğlu, "Askerim, 'Köprüyü jandarmalar kesmiş, sıkıyönetim ilan edilmiş diyorlar' dedi. Ben de kendisine, 'Öyle bir şey yok. Şuan da Jandarma Bölge Komutanlığına vekalet ediyorum' diye cevap verdim. Hemen Bölge Komutanlık Karargahı'na intikal ettim. Karargaha vardığımda önümüze harekat merkezine ulaşmış, Genelkurmay Başkanlığından çekilmiş 4-5 tane mesaj kondu. Sıkıyönetim uygulama direktifini okuduğumda hemen soy sayfasındaki imza satırına baktım. İmza satırında Tuğgeneral Mehmet Partigöç ismini gördüğümde bu cemaat denen örgütün bir darbe teşebbüsünde olduğunu anladım" dedi.

"İNSANA YÖNELİK PROJELER GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Boğaziçi Köprüsü'nün kapatılmasında tek bir jandarma personelinin görev almadığına dikkat çeken Kurtoğlu, bir daha böyle bir darbe girişiminin yaşanmaması için ise şu önerilerde bulundu:

"Her şey insanla başlar. İnsana yönelik projeler geliştirmeliyiz. Bu kapsamda devlet birimlerinde görev alan tüm personelin demokrasi bilincinin geliştirilmesini önemsiyorum. Okullardan başlamak üzere gençlik üzerinde çalışma yapılması gerekir. Tüm vatandaşlarımıza yönelik projeler hazırlanıp uygulamaya konması da yararlı olacaktır."

KENDİSİNE YÖNELİK KUMPASI KOMİSYONDA DİLE GETİRDİ

Kurtoğlu, kendisine yönelik yapılan kumpaslar hakkında ise İstanbul Başsavcılığı'nın yaptığı soruşturmada bir şahsın ifadesini paylaştı. Kurtoğlu, "Şahıs ifadesinde şunları söylüyor: 'Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu'yu, YAŞ kararları ile ilgili general olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Kurtoğlu'nun general olmaması için bir takım kara propagandaların yapıldığını ve bu kişiler hakkında açılan bazı davalardan dolayı generalliğinin engellendiğini düşünmekteyim. Kurtoğlu, cemaatin rahatsız olduğu birisi olarak biliniyordu'" ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ