İncirlik ziyaretine izin çıktı! Bakan sebebini açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, soykırım kararıyla ilgili şartın karşılanması nedeniyle Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaret etmelerinin kabul edildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaret etmelerinin kabul edilmesine yönelik, soykırım kararıyla ilgili Türkiye'nin ortaya koyduğu şartın kabul edildiğini söyledi.

"ALMANYA ŞARTI YERİNE GETİRDİ"

Bakan Çavuşoğlu, İncirlik'e Alman milletvekillerinin ziyaretine izin çıktığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"İncirlik'i ziyaret için gerekli izni vermemiştik. Bunun da sebebi belliydi. Mecliste sözde soykırım ile ilgili aldıkları karardan dolayı bu izni vermedik ve bu izni verebilmemiz için Almanya için ortaya koyduğumuz şart da belliydi. Almanya da bu şartı yerine getirdi.

"REHBER OLABİLECEK BİR AÇIKLAMA YAPTI"

Yaptığı açıklama ile bu kararın niçin uygulamada bağlayıcılığı olmadığını vurguladı. Dünyada herkese ve özellikle de parlamentolara örnek, rehber olabilecek bir açıklama yaptı. Yani 'soykırım tabiri hukuki bir tabirdir, jenerik ve siyasi bir tabir değildir. Bunun için de mahkeme kararı gerekir' dedi. Bu anlamda Almanya bizim beklentimizi karşıladı.

"ADAM GİBİ DAVRANAN HERKESE OLUMLU BAKARIZ"

'Biz istediğimizi yaparız, istediğimizi de alırız' anlayışının Türkiye için geçerli olmadığını da gördüler. Yani Türkiye'ye istedikleri gibi muamele edemeyeceklerini de anlamış oldular. Türkiye'ye yönelik olumlu adım atan herkese biz de adım atarız. Adam gibi davranan herkese biz de olumlu bakarız. Aksi yönde düşüncesi olana da gerekli cevabı veririz."

ALMANYA DIŞİŞLERİ: MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya'nın bir süredir yürüttüğü diplomatik temasların ardından, meclis savunma komisyonu üyesi milletvekillerine İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret izni verilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak karardan duyduğu memnuniyetini ifade etti.

SOYKIRIM KARARI GERGİNLİK YARATTI

Alman Meclisi'nin haziran ayında kabul ettiği 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin tasarı Türkiye ile Almanya arasında gerginliğe yol açmış, Türkiye Berlin'deki büyükelçisini istişareler için geri çağırmış, Alman milletvekillerinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret taleplerine de olumlu karşılık verilmemişti.

"KARARIN HUKUKEN BAĞLAYICILIĞI YOK"

Merkel hükümeti, geçen hafta yaptığı açıklamayla, haziran ayında kabul edilen tasarının "hukuken bağlayıcı olmadığını" vurgulamış, Türkiye ile ilişkilerin yeniden normalleşmesi, Türkiye'nin yeni Berlin büyükelçisinin bir an önce göreve başlaması arzusunda olduğunu duyurmuştu.

Alman Basını: Türk Hükümeti İncirlik İçin İzin Verdi

PAYLAŞ