İngiliz gazetesinden Türkiye'yi kızdıracak iddia

The Times gazetesi, Türkiye tarafından Şii-Sünni çatışmasını körüklemekle suçlanan Haşdi Şabi milislerinin, Musul'dan sonra Esad'a yardım için Suriye'ye geçeceğini yazdı.

İngiliz The Times gazetesi, Irak'ta Musul operasyonuna katılan Şii Haşdi Şabi milislerinin kentin kurtarılmasının ardından Suriye'ye geçeceğini öne sürdü.

"IŞİD'İN KALESİNDE İLERLİYORLAR"

İran tarafından desteklenen Haşdi Şabi'nin (Halk Seferberlik Güçleri), IŞİD'in 'kalesi' Musul'un batısında başarıyla ilerlediğini aktaran The Times, "Suriye sınırına birkaç saat uzaklıktaki Telafer'deki hava üssünü ele geçirdiler" diye yazdı.

"ESAD'DAN ŞAHSEN DAVET ALDILAR"

IŞİD'i ikmal yollarından yoksun bırakmaya çalışan Haşdi Şabi'nin birçok liderinin bir sonraki temel hedefin Suriye yönetimine destek vermek olduğunu açıkladığını kaydeden ve Bedir örgütü komutanı Hadi el-Amiri'nin şahsen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan davet aldığını belirtildi.

'TAHRAN'A BAĞLI MİLİSLERİN YÜKSELİŞİ'

The Times haberinde şu ifadelere yer verildi: "Tahran'a bağlı milis güçlerin yükselişi, Ortadoğu'daki çatışmaların önemli bir sonucu. İran'a göre hareketin görevi, Şii mabetleri cihatçıların saldırılarından korumak. Ama Sünni Araplar, bu örgütlerin bölgenin Şii halkı arasında İran etkisini yaymakta kullanıldığını savunuyor. Diğer yandan İsrail, eski düşmanı Hizbullah'a silah sevkiyatını kolaylaştırmak için İran'ın Şii güçleri kullandığından şüpheleniyor."

"IRAKLI SAVAŞÇILAR DAHA BÜYÜK TALEP GÖRECEK"

Pakistan ve Afganistan'dan Şii birliklerin, Suriye'de Hizbullah'la omuz omuza savaştığı hatırlatılan yazıda, "Maryland Üniversitesi analiz uzmanı Philip Smith'in görüşüne göre, Iraklı savaşçılar savaş alanında daha büyük talep görecek" dendi.

Smith'in, "Onlar, Pakistan ve Afganları yem olarak kullanıyor ama Iraklıların deneyimi var. Üstelik Hizbullah ile birleşirlerse iletişimde hiçbir sorun yaşamayacaklar" dediği aktarıldı.

"HÜKÜMET ORDUSUNU GÜÇLENDİRECEK"

The Times'a göre Haşdi Şabi, Halep ve diğer cephelerde, IŞİD çatısı altında olmayan isyancılara karşı savaşan hükümet ordusunu güçlendirecek.

PAYLAŞ