Iraklı Şii din adamı barış dalı uzattı

Irak'ın en büyük Şii bloğu "Ulusal İttifak" başkanı Ammar El Hakim, "Türkiye'den Irak'a kardeş olmasını istiyoruz ve bunun gerçekleşmesi için hala yollar açıktır." dedi.

Irak'ın en büyük Şii bloğu "Ulusal İttifak" başkanı Ammar El Hakim, Türkiye'nin Irak'ın egemenlik hakkına saygı duyması gerektiğini söyledi.

"IRAK'IN ZAYIF OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER YANILIYOR"

Ofisinde Hz. Hüseyin için yapılan bir taziye meclisinde konuşma yapan Şii din adamı ,üst düzey Türk yetkililerin açıklamalarının herhangi bir gerekçesi olmadığını, Iraklıların bu açıklamalara katılmadığını ifade ederek, "Irak'ın zayıf olduğunu düşünenler yanılıyor çünkü Irak halkıyla güçlüdür ve egemenliğini koruyacaktır." dedi.

"TÜRKİYE'DEN IRAK'A KARDEŞ OLMASINI İSTİYORUZ"

El Hakim "Türkiye'den Irak'a kardeş olmasını istiyoruz ve Türkiye ile en güçlü komşuluk ilişkileri içinde olmayı umut ediyoruz ve bunun gerçekleşmesi için hala yollar açıktır. Siyasi, ekonomik, kültürel ve güvenlik dallarında ortak tehlike ve tehditlere karşı işbirliği içerisinde olalım ama bu sadece Irak merkezi hükümeti yolu ile ve Iraklıların iradesiyle olsun" ifadesini kullandı.

PAYLAŞ