Irak'tan çok tehlikeli adım! Ortalık karışacak

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde farklı cephelere konuşlanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de olduğu iddia edildi.

Irak'ta IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarmak için başlatılacak olan operasyonu Şii milislerin de katılacağı ileri sürüldü. Hatıralanacağı üzere Türkiye bu konuda ABD'ye uyarıda bulunarak "eğer Şii Milisler operasyona katılırsa bölgede yüz yıllık mezhep savaşları çıkar." demişti.

"IRAK ASKERLERİ ARASINDA Şİİ MİLİSLER VAR"

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan ancak güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen Iraklı üst düzey bir askeri yetkili, IŞİD'a doğu ve kuzey bölgelerinden saldırmak için Peşmerge cephelerini kullanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de yer aldığını ileri sürdü.

"DAHA ÖNCE DE ESAD'A DESTEK VERMİŞLER"

Söz konusu milislerin doğrudan Bağdat'tan geldiğini belirten yetkili, "Elimize geçen bilgilere göre bu milisler Haşdi Şabi çatısında yer alan Nuceba Hareketi'ne bağlı ve daha önce Esad Rejimi'ne destek için Suriye'de de çatışmalara katılmışlar." ifadelerini kullandı.

"ŞİİLİĞİ TEMSİL EDEN BAYRAKLAR DALGALANIYOR"

Peşmerge cephelerine intikal eden orduya ait araçlar üzerinde Şiiliği temsil eden bayrakların dalgalanmaya devam ettiğini aktaran üst düzey askeri yetkili, bunun Şii milislerin asker kıyafeti giyerek ordu içerisine sızdığının kanıtı olduğunu kaydetti.IŞİD'ın elinde tuttuğu Musul kentinin geri alınması için Erbil ve Bağdat arasında yapılan askeri anlaşma çerçevesinde, Irak ordusuna bağlı askeri birliklerin kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge cephelerini kullanmasına izin verilmişti.

Son Dakika! Başbakanlık: ABD Uyarımızı Ciddiye Aldı, Operasyonda Şii Güçler Yok

PAYLAŞ