IŞİD'in tünelleri ortaya çıktı

Devam eden Musul operasyonu kapsamında IŞİD'in kullandığı tüneller ortaya çıktı.

Irak'ta terör örgütü IŞİD'e yönelik Musul operasyonu sürerken, birçok Musullu korku içinde evlerine kapandı. IŞİD mensupları, kentten kaçmaya çalışan sivilleri yakaladığı yerde infaz ediyor. Şeyh Emin Köyü'nde ise IŞİD'in kullandığı tüneller ortaya çıktı.

Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinin IŞİD'in elinden alınması için düzenlenen operasyondan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.

IŞİD'İN TÜNELLERİ ORTAYA ÇIKTI

Musul'da IŞİD'den alınan Şeyh Emin Köyü'nde terör örgütünün kullandığı tüneller ortaya çıktı. Bölge IŞİD için cephenin ön hattı olarak kullanılıyordu.

Köyde bombaların attığı büyük çukurlar görülüyor. Evlerin bittiği noktada ise büyük bir tünel var. İlerledikçe 25-30 metrelik tünel peş peşe birkaç tünele bağlanıyor. Tüm tüneller ise karargah olarak kullanılan köy camisine çıkıyor.

MUTFAK, KÜTÜPHANE, SİLAHLAR...

Tünellerin bağlandığı bazı koridorlar ise mutfak ve kütüphaneye bağlanıyor. Kütüphanede dijital arşiv olduğu da gelen bilgiler arasında. Teröristler aylarca yetecek yiyecek ve yaşam malzemesi depolamış. Tünellerde silahlarını çıkartabilecekleri mevziler de hazırlamışlar.

PEŞMERGE DE HENDEK KAZMAYA BAŞLADI

AA'nın haberine göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınan köylerin etrafında hendek kazmaya başladı.

Musul'un doğu cephesindeki Hazır bölgesinde dünden bu yana IŞİD'den geri alınan 12 köyün güvenliğini sağlamak için Peşmerge güçlerinin hendek kazdığı, terör örgütünün köye yerleştirdiği bombaların ise yavaş yavaş imha edilmeye başlandığı belirtildi.

Cephedeki AA muhabirinin Peşmerge güçlerinden edindiği bilgiye göre, Musul'un güneydoğusundaki Guver'den başlayıp, Hazır ve daha sonra Başika bölgesinin bir bölümüne kadar uzanan 12 köyün yer aldığı ovada hendek kazıldı.

SURİYE PEŞMERGELERİ DE OPERASYONDA

Terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'ye gitmelerine izin vermediği ve IKBY Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler (Zeravani) çatısı altında yer alan Suriyeli Peşmergelerin de Musul'u kurtarma operasyonuna fiilen katıldıkları bildirildi.

Kentin kuzeydoğusunda yer alan Başika bölgesindeki Bertılla kasabanın geri alınması için çevre köylere saldırı başlattıklarını aktaran Suriye Peşmergeleri Komutanlarından Yüzbaşı Abdulaziz Mehdi, operasyonda aktif olduklarını ve kasabanın geri alınması için ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Suriyeli Peşmergeler, Ezidi ve Hıristiyanların çoğunlukla yaşadığı Bertılla kasabasından yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alıyor.

IRAK ORDUSU HEMDANİYE'YE GİRDİ

Irak ordusu ise IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un güneydoğusundaki Hemdaniye ilçesine girdi.

Çatışma bölgesindeki AA muhabirinin verdiği bilgilere göre, Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri Guver bölgesinden Musul yakınındaki Hemdaniye ilçe merkezine girdi. İlçe merkezinde güvenlik güçleri ve militanlar arasında yoğun çatışmalar sürerken, bölgeden yoğun duman yükseliyor.

Çoğunluğu Hıristiyanların yaşadığı ve Musul kent merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan Hemdaniye ilçesi 2 buçuk yıldan uzun bir süredir IŞİD'in elindeydi.

PAYLAŞ