IŞİD'in 'Türkiye'deki beyni' böyle patladı!

Gaziantep'te polisin düzenlediği operasyonda kendisini patlatan Mehmet Kadir Cabael'in, mayıs ayında ölü ele geçirilen IŞİD'ın Türkiye eylem sorumlusu Yunus Durmaz'ın yerini aldığı öğrenildi.

Gaziantep'te dün ölü olarak ele geçirilen 'Ebu Hafs' kod adlı Mehmet Kadir Cabael ile ilgili önemli bilgilere ulaşıldı.

Gaziantep Emniyeti ve MİT'in ortaklaşa yaptığı çalışma sonucu, geçen mayıs ayında yakalanacağını anlayınca kendisini patlatan IŞİD'ın Türkiye sorumlusu Yunus Durmaz'ın yerine Mehmet Kadir Cabael'in geçtiği saptandı.

Cabael'in, Türk-Kürt ve Sünni-Alevi çatışması çıkarmak için eylem hazırlığında olduğu ve kontrolündeki hücrenin saldırı düzenlenmek için harekete geçtiği belirlendi. Ekipler, bu gelişmeler üzerine harekete geçti.

DAHA ÖNCE 'PARMAK İZİ' BULUNMUŞTU

Cabael'in, Ankara Garı önünde yaşanan saldırının planlayıcılarından olduğu saptanırken, 20 Ağustos'ta Gaziantep'te 57 kişinin can verdiği 'kına gecesi' katliamının emrini verdiği iddiası da araştırılıyor. Gar saldırısını gerçekleştiren canlı bombaları Gaziantep'ten Ankara'ya götüren aracı kullandığı belirlenen ve 14 Kasım 2015'te polisin evine yaptığı baskın sırasında üzerindeki bombaları patlatan İbrahim Halil Durgun'un evinde, Mehmet Kadir Cabael'in parmak izi bulunmuştu. Cabael, İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı turuncu listede 600 bin TL ödülle aranıyordu. Gözaltına alınan teröristlerin 5'i canlı, 3'ü araçla olmak üzere toplam 8 bombalı saldırı yapmayı hedefledikleri de öğrenildi.

Mehmet Kadir Cabael'in yönettiği IŞİD hücrelerinin, Alevi dernekleriyle maç, askeri sevkıyat ve yargı mensuplarına yönelik eylem hazırlığında oldukları kaydedildi.

8 CANLI BOMBA EYLEMİ ÖNLENDİ

IŞİD'lı teröristlerin kendilerini patlattığı evler, harabeye döndü.(Kaynak: Habertürk)

PAYLAŞ