İskelet modeller eleştiri oklarının hedefi oldu

İtalya tasarımcı Donatelle Versace, Londra Moda Haftası kapsamında düzenlediği defilede aşırı zayıf modelleri kullanmasıyla eleştiri oklarının hedefi oldu.

Ünlü modacı Donatella Versace, Versus Versace İlkbahar-Yaz 2017 koleksiyonunu önceki gün başlayan Londra Moda Haftası'nda tanıttı.

MODELLER KONUŞULDU

İtalyan modaevi Versace'nin baş tasarımcısı Donatella Versace'nin defilesinde koleksiyondan daha fazla podyuma çıkan modeller konuşuldu. Aşırı zayıf olma tutkusuyla anoreksiya ve blumia gibi hastalıklar artış gösterince birçok tasarımcı defileye sıfır beden model çıkarmama kararı almıştı.

VERSACE'NİN MODELLERİ

Önceki gün düzenlenen defilede Versace'nin kullandığı modeller bu tartışmaları tekrar alevlendirdi. Özellikle Versace'nin kullandığı modeller için birer 'iskelet' yorumları yapıldı.

BACAK ARASI BOŞLUĞU

Podyumdaki modellerin hepsinde geniş bacak arası boşluğu dikkat çekti. Modeller aşırı zayıf bedenleriyle taşıdıkları kıyafetlerden ziyade kendileriyle dikkatleri üzerlerinde topladı. Defile sonunda podyuma çıkarak izleyicileri selamlayan Versace de zayıf haliyle dikkat çekti.

MODEL BEĞENMEDİ

Donatella Versace, 2011 yılında H&M katalog çekiminde kullanılacak modelleri şişman bulduğunu ve 'markasına uymadığı'nı söyleyerek beğenmemişti. Bunun üzerine çekimlerin cansız mankenlerle yapılmasını istemişti. Ayrıca Versace ve kızı Allegra da yıllarca anoreksiyayla mücadele etmişti.

PAYLAŞ