İsrailli rakibinin elini sıkmayan Mısırlı judocuya ülkesinden şok!

Mısırlı judocu İslam el Şehabi, Rio Olimpiyatları'nda İsrailli rakibi Or Sasson'un elini sıkmayı reddedince ülkesi Mısır'a geri gönderildi.

2016 Rio Olimpiyatları'nda judo branşında Mısırlı İslam el Şehabi ile İsrailli Or Sasson karşı karşıya gelmişti. Mücadele sonunda Mısırlı sporcu, İsrailli rakibinin elini sıkmayı reddedince olay oldu.

OLİMPİYAT KOMİTESİ UYARMIŞTI

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Cuma günü ilk turda kaybeden 34 yaşındaki Mısırlı sporcuyu hareketinden dolayı eleştirmiş ve sert bir dille uyarmıştı. Komite, El Şehabi'nin hareketini 'Olimpiyat değerlerinden dostluk ruhuna aykırı' olduğunu söyledi.

KINAYIP ÜLKESİNE GÖNDERDİLER

Mısır Olimpiyat Komitesi de El Şehabi'yi kınayıp sporcuyu Mısır'a gönderdi.TRİBÜNLER YUHALAMIŞTIEl Şehabi rakibinin elini sıkmayı reddedince tribünler tarafından yuhalanmış, daha sonra yeniden çağrılmıştı.

JUDODA EL SIKIŞMAK ZORUNLU

Judo kuralları uyarınca saygı ifadesi olarak sporcuların müsabaka öncesi ve sonrasında birbirleriyle el sıkışmaları gerekiyor.

KOÇUN UYARDIĞINI SÖYLEDİ

İsrailli judocu Sasson daha sonra yaptığı açıklamada koçlarının Mısırlı rakibi El Şehabi'nin el sıkışmayı reddedebileceği uyarısında bulunduğunu söyledi.

MUHAFAZAKARLAR MUTLU

Mısırlı sporcuya ülkesindeki bazı muhafazakârlar da müsabakadan çekilmesi için baskı yapıyordu.

PAYLAŞ