İşte devletin yeni siber güvenlik planı! Artık sızamayacaklar

Bugün açıklanması beklenen ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı'nın ayrıntıları ortaya çıktı. Artık devlet içine sızmak imkansız hale gelecek.

Bugün açıklanacak, e-devlet stratejisi ve Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı'na Habertürk ulaştı. Siber güvenlik, artık milli güvenliğin önemli bir parçası olacak.

"SİBER GÜVENLİK, MİLLİ GÜVENLİĞE ENTEGRE EDİLECEK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı ile atılacak adımlar şöyle:

-Siber güvenlik konusu, milli güvenliğe entegre edilecek.

-Devleti, ulusal ekonomiyi, altyapıları etkileyecek kasıtlı saldırıların verebileceği zararları azaltmak için eylemler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk aşamada çalışma grupları oluşturulacak, atılacak adımlar belirlenecek.

GÜVENLİK BÜTÇESİ OLUŞTURULACAK

-Siber güvenlik için güvenlik bütçesi oluşturulacak. Gereken maddi kaynağın sağlanmasıyla daha etkin bir mücadele yürütülecek. Böylece, daha yetkin siber güvenlik personeli de istihdam edilebilecek.

-ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, kamu kurumları ve kritik sektörlerdeki özel sektör işletmecileri için zorunlu hale getirilecek.

SIZMA TESTLERİ ZORUNLU OLACAK

-Kurumlarda sızma testleri zorunlu hale gelecek. İklimlendirme, iletişim ve enerji gibi destek sistemlerindeki açıklar belirlenecek. Bu sistemlere siber saldırı yapılarak güvenli olup olmadığı görülecek.

-Kurumlara ait sistem odalarındaki riskler önlenecek ve bu sistem odaları için asgari bilgi güvenliği seviyesi belirlenecek.

İNTERNETTE VERİ TRAFİĞİ YURT İÇİNDE KALACAK

-Kamu kurumları arasındaki bilgi ve veri paylaşımında iletişim güvenliği sağlanacak.

-Siber suçlara yönelik cezalar ile siber suçla mücadele etkinliğini artıracak düzenleme yapılacak. Hukuki ve idari yaptırımlar baştan belirlenecek.

-İnternette veri trafiğinin yurt içinde kalması sağlanacak.

YERLİ ÜRÜN KULLANILACAK

-Toplumda her yaş ve meslekten vatandaşa siber güvenlik riskleri anlatılacak.

-Mobil uygulama riskleri ile kimlik-parola hırsızlığı hakkında spotlar hazırlanacak.

-Her yaşa göre ayrı temada kampanyalar düzenlenecek. Sosyal medya da bu kapsamda kullanılacak.

-Kritik altyapı yazılımları başta olmak üzere yurtdışına bağımlılık azaltılacak. Yerli ürün ve sistemler kullanılacak.

YERLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS KULLANILACAK

-Yabancı işletim sistemlerinde gündeme gelecek arka kapı açıkları temizlenecek.

-Gizlilik dereceli konularda yerli işletim sistemi Pardus kullanılacak.

-Siber güvenlik alanındaki firmalar, akredite edilecek. Kamu ancak akredite olmuş güvenli firmalar ile çalışacak.(Kaynak: Habertürk)

PAYLAŞ