İşte Suriye harekatının en kilit noktası

Operasyonun yapıldığı Cerablus'ta IŞİD'in tüm ilçe çevresine mayın döşediği ve hendekler kazdığı biliniyor. Kara harekâtı için en kritik hamle, Cerablus'un mayından temizlenmesi olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Cerablus'u IŞİD'den temizlemek üzere askeri harekat başlattı. Operasyonun en kritik noktası ise mayınlar. IŞİD, ilçenin etrafına mayınlar döşemiş durumda.

İLÇENİN ETRAFI MAYINLARLA DOLU

Terör örgütü IŞİD, Cerablus'u işgal ettiğinde iş makineleriyle ilçenin çevresine hendekler kazdı. Temmuz ayında bile militanların iş makineleriyle Cerablus etrafında çalıştığı görüldü. İlçenin tüm çevresine terör örgütü tarafından mayın döşendiği biliniyor. IŞİD'in hedefi hem dışarıdan gelecek operasyonların önünü kesmek hem de kentteki rehin tuttuğu sivillerin kaçmasını engellemekti.

CERABLUS'A YIĞINAK YAPTILAR

Kritik kasaba Menbic'i haftalarca direndikten sonra kaybeden IŞİD militanlarının, Cerablus'a yığınak yaptığı tahmin ediliyor.

İŞ MAKİNELERİ GEÇİT AÇIYOR

Bugün sabaha karşı Gaziantep Karkamış'tan özel birlikler Cerablus'a sızdı ancak geniş çaplı bir kara kuvveti girişi gerçekleşmedi. Sınırda iş makinelerinin geçitler açtığı bildiriliyor. Açılan geçitlerden kara birlikleri Cerablus'a sorunsuz bir şekilde giriş yapabilecek.

HEM KARADAN HEM HAVADAN VURULUYOR

Halihazırda Türkiye ve ABD'nin başını çektiği koalisyon Cerablus'a hava harekatı düzenliyor. Sınırdaki topçu birlikleri de yoğun şekilde IŞİD hedeflerine yoğun atış yapıyor. Henüz kara birlikleri sınır ötesi harekata katılmış değil.

TSK'DAN SURİYE'YE ASKERİ OPERASYON HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN
PAYLAŞ