Juventus'un 444 Milyon Euro'luk Tazminat Talebi Reddedildi

Lazio Bölge İdare Mahkemesi, Juventus'un Calciopoli şike davasının yaşandığı 2006 sezonu için 444 milyon Euro'luk tazminat isteğini reddetti.

Lazio Bölge İdare Mahkemesinde görülen duruşma sonrası açıklanan kararda, Juventus'a kötü haber geldi. Calciopoli skandalında başı çektiği için o dönem bir şampiyonluğu silinen (2004-2005), bir şampiyonluğu da sonradan Inter'e (2005-2006) devredilen ve küme düşürülen Juventus'un, uğradığı zararın karşılanması için İtalya Milli Olimpiyat Komitesinden talep ettiği 444 milyon Euro, bölge mahkemesinden de döndü.

YETKİLERİ YOKMUŞ

Mahkeme talebi reddederken, gerekçeli kararında, konuyla ilgilenen spor tahkim kurulunun verdiği kararı bozma yetkisinin kendilerinde olmadığını belirtti.

KÜME DÜŞÜRÜLMÜŞLERDİ

Serie A'da 10 yıl önce patlak veren Calciopoli skandalında, başını Juventus'un çektiği Milan, Lazio, Fiorentina, Reggina gibi takımların menajerler ve hakemler aracılığıyla hakem atamalarına karışarak şike organizasyonuna giriştikleri İtalyan polisince ortaya çıkarılmıştı. Skandal sonrası Juventus'un 2 şampiyonluğu elinden alınmış, siyah-beyazlı ekip bir alt lig olan Serie B'ye düşürülmüştü. Juventus ile küme düşme cezası verilen Lazio ve Fiorentina ise yapılan itirazlar sonucu puan silme cezası almıştı.

İtalya Serie A tarihinde 32 şampiyonlukla uzak ara en başarılı kulüp durumunda olan Juventus, Calciopoli skandalıyla elinden alınanların haksız yere olduğunu ve şampiyonluk sayısının 34'e çıkması gerektiğini savunuyor.

PAYLAŞ