Kadınlar 40 derecelik 'acı' sıcağa meydan okuyor

Şanlıurfa'da, aile bütçesine katkıda bulunmak için, 40 derece sıcaklıkta salça ve isot yapımında çalışan kadınlar ve genç kızlar acı nedeniyle oldukça zorlanıyor.

Şanlıurfa'da, biber hasadının başlamasıyla birlikte kadınlar, 40 derece sıcaklıkta tarlada salça ve isot yapımına başladı.

SICAK ALTINDA SAATLERCE ÇALIŞIYORLAR

Şanlıurfa'yla özdeşleşen ve yöre mutfağının vazgeçilmezi olan isot üretimi için, kadınlar kolları sıvadı. Kendi tarlalarında ürettikleri veya pazardan aldıkları kırmızı acı biberleri isot haline getirmek için Sırrın Mahallesi'nde bulunan boş arazide hummalı şekilde çalışan çoğunluğu kadın işçiler, sıcak altında saatlerce çalışarak aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışıyor.

GÜNDE 30-40 LİRA PARA KAZANIYORLAR

Biberlerin tohumlarını saplarından ayırarak güneş altında kurutan kadınlar, günde ortalama 100-120 kilo biber ayıklayarak 30-40 lira para kazanıyor.

"İSOT ÜRETİMİNDE BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR"

Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatif Başkan Yardımcısı Murat Mermer, isot üretiminin kentte sektör haline geldiğini ve bu alanda bin civarında kadına iş imkanı sunulduğunu söyledi. İsot sektörünün gelişmesi için yeni alanların oluşturulmasını gerektiğini belirten Mermer, "Burada yaklaşık 25-30 noktada yapılan isot üretiminde bin kişi çalışıyor" dedi.

"KAZANDIĞIMIZI OKUL MASRAFLARINDA KULLANACAĞIZ"

Günde ortalama 100 kilo biber temizleyen okul çağındaki kız çocukları ise yeni ders yılı öncesi aile bütçelerine katkı sağlıyor. Sıcak havada acı nedeniyle zaman zaman zorlandıklarını anlatan kızlar, "Kazandığımız paraları okul masraflarında kullanacağız. Sabahtan akşama kadar acı biber temizliyoruz. Bu işten elimize günde 20-30 lira geçiyor. Her yıl buraya gelerek, okul harçlığımızı çıkarıyoruz." diye konuştu.

"ACIYLA BİRLİKTE ADETA KAVRULUYORUZ"

8 çocuk annesi Ayşe Solmaz ise, isotun asıl acı tadının tarlada boy gösterdiğini kaydederek, "Hava sıcak ama biz burada güneşin altında çalışmak zorundayız. Hasat mevsimi geldi, insanlar bu havada dışarı bile çıkamazken, biz güneşin altında acıyla birlikte adeta kavruluyoruz" dedi.

PAYLAŞ