Kadınlar daha az konuşuyor, daha çok soyunuyor

ABD'de sinema dünyasıyla ilgili yapılan bir araştırma, sinema sektöründe etnik azınlıkların, kadınların ve LGBTİ bireylerin temsiliyetinde hala ilerleme sağlanamadığını ortaya koydu.

ABD'de Güney Kaliforniya Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Okulu'na bağlı Medya, Çeşitlilik ve Sosyal Değişim İnisiyatifi tarafından yapılan araştırmada, geçen yıl ABD'de en çok izlenen 100 film incelendi.

Sonuçlara göre en çok izlenen filmlerdeki oyuncuların yüzde 68.6'sı erkek, yüzde 31.4'ü kadın. Yönetmenlerin ise yüzde 92.5'i erkek. Ayrıca kadınların çıplak ya da 'açık' kıyafetlerle görünme oranı yüzde 30.2 iken, bu oran erkekler için yüzde 7.7.

ASYALILARA BAŞROL YOK

Araştırma, sinemada erkeklerin yanı sıra beyazların da çok daha fazla temsil edildiğini gösterdi. İncelenen filmlerdeki karakterlerin yüzde 73.7'si beyaz, yüzde 12.2'si siyah, yüzde 5.3'ü Latin ve yüzde 3.9'u Asyalı. Başrollerde herhangi bir Asyalı oyuncu yer almazken, 107 yönetmenin de sadece 10'u beyaz değil.

Öte yandan ele alınan filmlerde, konuşan ya da bir ismi olan 4 bin 370 karakterden sadece 32'si LGBTİ toplumundan. Başrolde ise herhangi bir LGBTİ birey yok.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ