Kanalizasyon çukurundan tarih fışkırdı! Hemen durdurdular

Konya Ereğli'de yapılan kanalizasyon çalışmasında açılan çukurdan insan kemikleri ile birlikte tarihi gözyaşı şişesi, cam vazo ve toprak testi çıktı.

Konya'nın Ereğli ilçesinde kanalizasyon kazı çalışması sırasında Bizans dönemine ait mezar ve tarihi eserler bulundu. İşçiler tarafından bulunan tarihi gözyaşı şişesi, cam vazo ve toprak testi yetkililere teslim edilirken, kanalizasyon çalışmaları durduruldu. İnsan kemiklerinin de bulunduğu bölgede detaylı arkeolojik çalışma yapılacağı belirtildi.

KEMİK VE GÖZYAŞI ŞİŞESİ ÇIKTI

Konya Büyükşehir Belediyesi bağlı KOSKİ ekipleri, Ereğli ilçesine bağlı Orhaniye Mahallesi'nde kanalizasyon çalışması başlattı. İşçiler kepçe ile kanalizasyon çukuru açarken tarihi mezara rastladı. Kazı çalışması durdurulurken toprakların arasından insan kemikleri ile birlikte tarihi gözyaşı şişesi, cam vazo ve toprak testi çıktı. İşçiler tarafından yapılan ihbar üzerine sevk edilen jandarma ekipleri, tarihi mezarın bulunduğu bölümde güvenlik önlemi aldı. Bizans Dönemi'ne ait olduğu belirlenen tarihi eserler ise müze yetkililerine teslim edildi.

DETAYLI ÇALIŞMA YAPILACAK

Kanalizasyon çalışmalarının da durdurulduğu bölgede müze yetkilileri tarafından detaylı arkeolojik çalışma yapılacağı ifade edildi.

PAYLAŞ