Kapatılan Özgür Gündem'de polisle arbede!

Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem'de arama yapmak isteyen polislerle gazete çalışanları arasında kısa süreli arbede çıktı.

Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Özgür Gündem Gazetesi,kapatıldı. Gzetede arama yapmak isteyen polislere, gazete çalışanları engel olmaya çalışınca kısa süreli arbede yaşandı.

POLİSE ENGEL OLDULAR ARBEDE ÇIKTI

Özgür Gündem gazetesinin PKK terör örgütünün propagandasını yaparak, örgütün yayın organı gibi hareket ettiği gerekçesiyle geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Karar sonrası gazetede arama yapmak isteyen polislere, gazete çalışanları engel olmaya kalkınca gazete içerisinde kısa süreli arbede yaşandı.

BAŞSAVCILIK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nca Türk Ceza Kanunun (TCK) 302/ 1, 314/2, 220 / 1,2,8 ve 3173 sayılı Terörle Mücadele Yasasını'nın 7/7'nci maddeleri gereğince İstanbul'da yayınlanan Özgür Gündem adli gazetenin sürekli olarak PKK terör örgütü propagandası yaparak bu örgütün yayın organı gibi hareket ettiği iddiası ile ilgili gazete yetkilileri hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde; Anılan gazetenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28. maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılması Sulh Ceza Hakimliği'nden talep edilmiştir. Talep, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 16 Ağustos 2016 gün ve 3825 değişik iş sayılı kararı ile uygun görülerek Özgür Gündem adlı gazetenin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir.

PAYLAŞ