Karar komisyondan geçti, şehir halkı nöbete başladı

Hakkari'nin il statüsünden çıkarılmasına tepki gösteren Hakkariler, kent merkezindeki bir ara caddeyi trafiğe kapatıp 'Hakkari il kalsın nöbeti' başlattı.

Hakkari'nin il statüsünden çıkarılarak 'Çölemerik' adında ilçe olması kararının geçen hafta cuma günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçmesine yönelik protesto eylemleri sürüyor.

'HAKKARİ İL KALSIN' NÖBETİ

Hakkari'nin il statüsünden çıkarılmasına yönelik başlayan eylemler sürüyor. Karara tepki gösteren STK'lar ve Hakkari İl Kalsın Komisyonu'nun Ankara'daki eylemleri sürerken, Hakkari'de aralarında STK temsilcilerinin de bulunduğu bazı kişiler dün akşam saatleinde kent merkezindeki Bulvar Caddesi Özdemirler Sokağı'nın girişine 'Hakkari il kalsın' pankartı asıp nöbet eylemine başladı.

DAVUL-ZURNALI EYLEM

Davul-zurnalar eşliğinde önce kent merkezine yürüyüş yapanlar, daha sonra da nöbet eylemine başladı.

Hakkari ile ilgili slayt gösterisinin yapılmasıyyla başlayan nöbet eylemine katılan Hakkarili Dengbejler (halk ozanları) Hakkari ile ilgili çeşitli şarkılar okudu.

"BÜYÜK BİR HAKSIZLIK"

Gece geç saatlere kadar süren ve vatandaşların ilgi gösterdiği 'Hakkari il kalsın' nöbet eylemi ile ilgili açıklama yapan Mazlum-Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, Hakkari'nin il statüsünden çıkarılmasının büyük bir haksızlık olduğunu belirtti.

PAYLAŞ