KCK davasında flaş gelişme! Hakim FETÖ iddianamesini istedi

Diyarbakır'da görülen terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında, dosyaya konulmak üzere, FETÖ'nün "çatı iddianamesi" istendi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıklar, daha önce kendilerini yargılayan hakimlerin terör örgütü FETÖ ile bağlantısı olduğu yönünde iddialarda bulundu.Sanıklar ve avukatları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen "çatı iddianamesi"nde yer alan bazı değerlendirmelere atıfta bulunarak, mağdur olduklarını savundu.

FETÖ DAVASININ İDDİANAMESİ İSTENDİ

Sanıklar ve avukatları, iddianamenin bir örneğinin istenilmesini ve hukuka aykırı bir şekilde toplandığını ileri sürdükleri delillerin araştırılmasını talep etti.Talebi değerlendiren mahkeme verdiği ara kararı doğrultusunda, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere gönderdi.Mahkeme gönderdiği müzekkerede şu ifadelere yer verdi:"Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme, dağılma sırasında silah ve araçlarla mukavemet etmek, cebir ve şiddet kullanarak eğitim ve öğretime engel olmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma suçlarından sanıklar hakkında mahkememize açılan kamu davasında açık yargılaması sırasında verilen ara karar gereğince, mahkemenizde kabul edilen dava dosyasına ait iddianamenin duruşma tarihinden önce Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ortamından mahkememize gönderilmesi hususu rica olunur."

PAYLAŞ