Keskin nişancı teröristlerin hedefinde çocuklar var

Irak'ın Musul kentinde son 48 saat içinde, IŞİD'ten kaçıp ordunun kontrolündeki bölgelere sığınmak isteyen 15 çocuk terör örgütünün keskin nişancıları tarafından öldürüldü.

Irak'ın Musul kentinde son 48 saat içinde 15 çocuğun terör örgütü IŞİD'in keskin nişancıları tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

"15 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ"

Irak ordusunda görevli Üsteğmen Nezhan el-Kasım, yaptığı açıklamada, "Musul'da IŞİD'ten kaçıp güvenlik güçlerinin kontrolündeki bölgelere ulaşmak isteyen çok sayıda çocuk, örgüte mensup keskin nişancılar tarafından hedef alındı. Son iki günde IŞİD'in keskin nişancıları tarafından vurulan 15 çocuk hayatını kaybetti." dedi.

CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYORLAR

IŞİD'in korku salıp bölge halkını kaçma düşüncesinden vazgeçirmek amacıyla çocukları hedef aldığını belirten Kasım, terör örgütünün zaman zaman da çocukları "canlı kalkan" olarak kullanmaya çalıştığını söyledi.

2 BİN 150 KİŞİ DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan IŞİD'ten kurtarılan bölgelerdeki altyapı yetersizliği ve yeni saldırı tehlikesi nedeniyle tahliyeler devam ediyor.

Irak Kızılayı yetkilisi İyad Rafid, son iki günde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 150 kişinin, IŞİD'ten temizlenen Musul'un doğu ve kuzey kesimlerinden güvenli bölgelere sevk edildiğini aktardı.

KAMPLARA 80 BİN KİŞİ GELDİ

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, Musul'u kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana kenti terk edip sığınmacı kamplarına gelen sivillerin sayısının 80 bine ulaştığını ifade etmişti.

PAYLAŞ