Kilis'i hedef alan IŞİD mevzileri yerle bir edildi

TSK, Kilis'e atılan 3 mermiye karşılık Fırtına obüsleriyle misliyle mukabele kapsamında 16 atımlık karşılık verildiğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD hava mevzilerinden Kilis'e atılan 3 mermiye karşılık olarak Fırtına obüsleriyle misliyle mukabele kapsamında 16 atım icra edildiğini açıkladı.

"İKİ SİLAH MEVZİSİ İMHA EDİLDİ"

TSK'dan yapılan açıklamada, "Az önce Kilis'in güneyindeki IŞİD havan mevzilerinden Kilis'e atılan 3 mermiye karşılık olarak, sınırda bulunan hedef tespit radarlarıyla atışın yapıldığı iki silah mevzisinin yerleri derhal tespit edilmiş ve Fırtına obüsleriyle misliyle mukabele kapsamında 16 atım icra edilmiştir" denildi.

"TERÖRİSTLERLE BERABER İMHA EDİLDİ"

Yapılan atışlar sonucunda her iki silah mevzisi ve hemen yanı başında bulunan koruganlar tam isabetle vurularak orada bulunan IŞİD teröristleriyle beraber imha edildiği vurgulandı.

"MEVZİLERİ TERK EDEREK KAÇTILAR"

Koalisyon çerçevesinde Fırat Kalkanı Operasyonu'nun bölgede planlandığı şekilde devam ettiği kaydedilerek, "Çok sayıda IŞİD teröristinin, Koalisyon güçlerince desteklenen ÖSO birliklerinin önünden bulundukları mevzileri terk ederek araçlarıyla kaçtıkları gözlenmektedir.

"DİRENMELERİ OLDUKÇA GÜÇLEŞMİŞTİR"

24 Ağustos 2016'da başlayan ve yoğun hava destekli devam eden Fırat Kalkanı Operasyonunda büyük kayıplar veren IŞİD, barınma alanları ve silah mevzilerinin çoğunu kaybetmiştir. Açıkta kalan unsurlarının direnmeleri oldukça güçleşmiştir" ifadesi kullanıldı.

"SİVİL HALK İÇİN TEDBİR ALINDI"

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyeti gösterdiği vurgulandı.

"TEKNOLOJİK YÖNTEMLER KULLANILIYOR"

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu kapsamda; sivil zayiatın meydana gelmemesi maksadıyla son teknolojik yöntemler kullanılmakta, buna ilişkin tüm tedbirler alınmakta, elde edilen görüntü ve tespitlerle, hedefler hassasiyetle saptanmakta, hedeflerin sivil yerleşim yerlerine belirli kıstaslardan daha yakın olmamasına ve sivillerin zarar görmemesine mutlak şekilde dikkat edilmektedir."

PAYLAŞ