Kıyamet senaryosu çöktü! IŞİD 24 saat dayanabildi

IŞİD'in "Kıyamet savaşının yaşanacağı yer" diyerek meydan okuduğu Dabık, Türkiye destekli ÖSO'ya sadece 24 saat direnebildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) 24 Ağustos'ta başlattığı "Fırat Kalkanı" operasyonuyla, IŞİD'ın elindeki tüm stratejik noktalar geri alınmaya başlandı. Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD'ın Kıyametten önceki büyük savaşın yaşanacağı yer olarak efsaneleştirdiği Dabık tepeleri de Türk jetlerinin desteğiyle ÖSO'nun kontrolüne geçti.

IŞİD ÇÖKÜŞE GEÇTİ

Dabık'ı kaybeden IŞİD militanlarının morallerini yükseltmek için Kıyamet Öncesi beklenen Dabık savaşının bu savaş olmadığı propagandası yapmaya başladı. Dabık'ın düşmesi üzerine sosyal medya araçlarıyla propaganda yapmaya başlayan IŞİD'ın çöküşünün başladığı belirtiliyor.

ÖSO birlikleri bölgede IŞİD'ten geriye kalan tuzak ve bombaların yok edilmesi için temizlik faaliyetlerine başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, başta terör örgütü IŞİD olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı devam ediyor. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı unsurlarca Dabık köyü civarında kontrol sağlandı, içeriye girişler ve temizlik faaliyetleri başladı. Kontrolün sağlandığı köyde terör örgütü IŞİD unsurlarının bölgeyi büyük oranda terk ettiği belirlendi. Tam kontrol için Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğindeki ÖSO'nun içeride tuzaklanmış çok sayıdaki mayın ve el yapımı patlayıcıları temizlemesi, Dabık'ın kuzey batısında cep içinde kalan ve terör örgütü IŞİD'in elinde olan 4 yerleşim yerini de kontrol etmesi gerekiyor. Güvenlik kaynakları, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında en zorlu safhanın tamamlandığını, harekatın devam edeceğini bildirdi. Askeri Kaynaklar, "Dabık civarında kontrol sağlandı, içeriye giriş başladı ve temizlik faaliyetleri yapılıyor. IŞİD unsurları büyük ölçüde bölgeyi terk etmiş gözüküyor. Kontrol sağlanmış durumda. Tam kontrol için TSK desteğindeki ÖSO'nun içerde tuzaklanmış olan oldukça çok sayıdaki mayın ve EYP'leri temizlemesi ve DABIK'ın Kuzey batısında cep içinde kalan ve IŞİD'ın elinde olan 4 yerleşim yerini de kontrol etmesi gerekiyor" açıklaması yaptı.

SEMBOLİK ÖNEME SAHİP

IŞİD'in bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler"le yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor. Öte yandan örgüt, internette yayınladığı bir dergisinde önceki gün, elebaşı Ebubekir Bağdadi'nin, "Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil" şeklindeki ifadelerine yer vermişti.

İMZAYA HÜRMET

IŞİD'in kutsal kent ilan ettiği Dabık Kasabası, Özgür Suriye Ordusu tarafından ele geçirilirken, IŞİD bayrağı indirilerek, Özgür Suriye Ordusu bayrağı asıldı. Sultan Murat Tümeni tarafından indirilen bayrak, Hz. Peygamberin mührü olduğu gerekçesiyle, yere atılmadı.

PAYLAŞ