Kölelere 'Göçmen' Diyen ABD'li Bakana Tepki Yağdı

ABD'nin yeni Barınma ve Şehircilik Bakanı Ben Carson, geçmişte ABD'ye zorla getirilen köleleri 'göçmenler' diye tanımladığı için insan hakları örgütlerinden büyük tepki aldı.

ABD'nin yeni Barınma ve Şehircilik Bakanı Ben Carson, gerçekleştirdiği ilk konuşmasında büyük tepki topladı. Geçmişte ABD'ye zorla getirilen köleler için 'göçmenler' tabirini kullanan Carson'a birçok kesimden eleştiri yağdı.

İLK KONUŞMASINDA TEPKİ ÇEKTİ

Ataması Amerikan Senatosu tarafından geçen hafta onaylanan Carson, bu sözleri bakanlıktaki personele yaptığı ilk konuşmada sarf etti.

Carson konuşmasına beyin cerrahlığı kariyerindeki anılarını anlatarak başladı ve çocuklarına daha iyi bir yaşam vermek için uzun saatler çalışan göçmenlerden övgüyle bahsetti.

Carson konuşmasına, "Köle gemilerinin diplerinde buraya gelen başka göçmenler de vardı, daha azına daha çok ve uzun saatler çalıştılar. Ancak onların da oğullarının, kızlarının, torunlarının, torunlarının torunlarının bu topraklarda refah ve mutluluk içinde yaşayabilmesi hayalleri vardı. Köleleştirilmiş Afrikalılar ABD'ye gönüllü gitmediler ve yüzyıllar boyunca özgürlükleri engellendi. " dedi.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Anne Frank Karşılıklı Saygı Merkezi'nden Steven Goldstein "Bir söz ancak bu kadar yaralayıcı olabilir" dedi.

Twitter'da da siyah aktör Samuel L. Jackson'ın da aralarında bulunduğu kullanıcılar Carson'a tepki gösterdi.

Bir Bakanlık Sözcüsü ise "Bakanın sözlerinin en kötücül yorumu. Hiç kimse bakanın, gönüllü göçü istek hilafına hizmetle bir tuttuğunu düşünmüyor" dedi.

Ben Carson başkanlık yarışından çekildikten sonra, Trump'a destek vereceğini açıklamış ve yeni Trump kabinesinde bakan olmuştu.

PAYLAŞ