Komşu hayal kırıklığı yarattı! Tepki vermediler

İran yönetiminin, IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili sessizliği sürüyor. Resmi ve yarı resmi haber ajanslarının ise harekata yönelik haberleri şaşırttı.

İran yönetimi, terör örgütü IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu karşısında sessizliğini korurken, ülkenin resmi ve yarı resmi haber ajanslarının harekatı olduğundan farklı gösterme çabaları dikkati çekti.

TAHRAN'DAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ile koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinin IŞİD'ten temizlenmesine yönelik dün sabah başlatılan operasyonla ilgili Tahran yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi.

MANİPÜLATİF HABERLER GÖRÜLDÜ

İran'ın resmi ve yarı resmi ajansları ise operasyonu eleştirel ve manipülasyon içeren haberlerle gördü. İran'ın resmi ajansı IRNA'da yer alan Hamid Ovzah imzalı makalede, Türk ordusunun Cerablus'a girmesinin soru işaretlerine sebep olduğu belirtildi.

"ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN DEĞİLDİR"

Operasyonla ilgili Beşar Esad yönetiminden izin alınmadığına işaret edilen makalede, "Türk makamları operasyonun Rusya ve İran'ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini açıkladı. Buna rağmen IŞİD'le mücadele bahanesiyle Suriye topraklarına müdahalede bulunmak uluslararası hukuka uygun değildir." ifadelerine yer verildi.

"IŞİD MENSUPLARI TÜRKİYE'YE KAÇTI"

Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Fars ve Tesnim haber ajansları ise Lübnan'dan yayın yapan İran destekli El-Meyadiyn televizyonunu kaynak göstererek, "Cerablus'taki IŞİD mensupları Türkiye'ye kaçtı." iddiasında bulundu.

"ABD'NİN İZNİYLE SURİYE'YE GİRDİ"

Aynı kesime yakın olan MEHR haber ajansı ise Türkiye'de yaklaşık 15 yıl görev yapmış emekli diplomat Sadık Meleki'nin röportajını aboneleriyle paylaştı.

"Türkiye'nin Cerablus'a müdahalesi jeopolitik üstünlük elde etmek için" başlığıyla sunulan röportajda, Meleki'nin, "Türkiye, ABD'nin izniyle Suriye'ye girdi. ABD gibi Türkiye de demokrasi söylemini suistimal ediyor. Asıl amaç Ankara'nın eliyle bölgede jeopolitik üstünlük elde etmektir." dediği aktarıldı.

SON DAKİKA HABERLER İÇİN TIKLAYIN
PAYLAŞ