Koridor derinleşti, set çekildi! Şimdi DAEŞ, PYD, PKK, düşünsün!

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 2. haftasında Suriye'nin kuzeyindeki güvenlik koridorunu iç kesimlere doğru genişliyor. 680 kilometrekare DAEŞ ile PYD/PKK'dan temizlendi.

Suriye'de Halep ilinin kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu, yaklaşık 680 kilometrekarelik alanı kurtardı. Derinleşen harekat, terör örgütleri DAEŞ ile PYD/PKK'yı köşeye sıkıştırıyor.

HAREKAT 14. GÜNÜNDE

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon hava kuvvetlerince Halep'in kuzeyinde terör tehditlerine karşı 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı, 14. gününe girdi.

TSK'nın desteğiyle Suriye'nin Türkiye sınırında DAEŞ'in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını teröristlerden arındırmaya devam eden ÖSO, iki bölge arasındaki fiziki bağlantıyı önceki akşam sağlamıştı.

Böylelikle, terör örgütü DAEŞ'in Türkiye sınırı ile herhangi bir teması kalmamıştı.

680 KİLOMETRE TEMİZLENDİ

İkinci haftası bugün tamamlanacak harekatta TSK desteğiyle ÖSO'nun terör örgütleri DAEŞ ve PYD-PKK'dan kurtardığı alan yaklaşık 680 kilometrekareye ulaştı.

Dün Azez-Cerablus bölgesinde 7 köy daha ele geçiren ÖSO, Cerablus-Sacu Çayı hattında ulaştığı 24 kilometrelik derinliğin yanısıra, farklı bir yönden de güneye açılıyor.

ÖSO, Azez-Cerablus hattını birleştirdiği Kadıköy noktasından güneye doğru 14 kilometre ilerledi.

Harekat, bu aşamadan itibaren, DAEŞ'i gerilettikçe PYD'nin Azez-Cerablus hattına çıkışının önünde büyük bir set çekmiş olacak.

PYD'NİN BATIYA ÇIKIŞI ÖSO ENGELİNE TAKILACAK

PYD/PKK'nın Münbiç'ten batıya çıkışı ya da Hatay'ın karşısındaki Afrin ilçesinden Münbiç'e doğru ilerlemesi bölgedeki ÖSO engeline takılacak.

Halep'in kuzeybatısında Türkiye sınırındaki Afrin'de iç savaşın başından bu yana varlık gösteren PYD/PKK, buradan Azez-Cerablus hattına çıkıp Fırat Nehri'nden gelen güçleriyle birleşmek için muhaliflere saldırmıştı. Örgüt, geçen şubat ayında Tel Rıfat ilçesi ve Şeyh İsa beldesini alarak, Azez-Cerablus hattına Afrin yönünden de temas sağlamıştı.

DEAŞ SİLAH VE MİLİTAN YIĞINAĞI YAPIYOR

Diğer taraftan, AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, DAEŞ merkez üssü olan Rakka ilini savunabilmek amacıyla, buranın kuzeyindeki Bab ilçesi ve kuzey kesimlerinde militan, silah ve mühimmat yığınağı yapıyor.

Güvenlik kaynakları, AA'yla, terör örgütünün, direniş hattı olarak Bab'ın Soran ve Ahtarin beldelerini belirlediği tespitini paylaştı.

PAYLAŞ