Köy yolunda 22 yıllık vasiyet levhası

Sivas'ın Ulaş ilçesinde traktör kazasında ölen Nurettin Aslan'ın vasiyeti üzerine, kaza yaptığı viraja, 'Nurettin'in düştüğü yer' yazılı levha dikildi.

Sivas'ın Ulaş ilçesinde 1994 yılında traktörle kaza geçirip yaralanan ve 18 gün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Nurettin Aslan ölmeden önce arkadaşlarına ilginç bir vasiyette bulundu.

30 METRE UÇURUMDAN YUVARLANDI

Ulaş ilçesine bağlı Gümüşpınar köyünde oturan 8 çocuk babası 65 yaşındaki Nurettin Aslan, 1994 yılında traktörle ilçeden köye dönerken direksiyon hakimiyetini kaybederek yaklaşık 30 metrelik uçurumdan aşağı yuvarlandı.

ARKADAŞLARINA VASİYETTE BULUNDU

Köye 2 kilometre mesafedeki kazada yaralanan Aslan hastanede tedaviye alındı. Tedavi gördüğü sırada ziyarete gelen arkadaşları Memduh Çiçek ve Hasan Hüseyin Kaya'ya vasiyette bulunan Aslan, kaza yaptığı viraja bir tabela konularak diğer sürücülerin uyarılmasını istedi.

'NURETTİN'İN DÜŞTÜĞÜ YER'

18 gün tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Aslan'ın vasiyeti üzerine stabilize köy yolundaki viraja bir levha konularak üzerine, 'Nurettin'in düştüğü yer' yazıldı.

"BAŞKA KİMSENİN CANI YANMASIN DİYE"

Nurettin Aslan'ın oğlu 37 yaşındaki Erdal Aslan, babasının kazadan sonra 18 gün boyunca hastanede yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, "Babam, kendisini ziyarete gelenlere kaza yaptığı yere bir levha dikilmesini vasiyet etmişti. Öldükten sonra biz de bu levhayı yaptırdık. O zamandan bu zamana kadar levha burada duruyor. Bu yolun sıkıntısı var. Bu yol yağışlı havalarda ve özellikle kışın hiç kullanılmıyor. Yağmur yağdığında araçlar zorlukla gidip geliyor. Babam, 'Ben burada kaza yaptım, başka kimsenin canı yanmasın' diyerek böyle bir tabelanın konulmasını istemiş. Babamın ardından 8 çocuğu yetim kaldı. Babam bunu bir uyarı olarak düşünmüş, insanlar gidip geldikçe görsün, kimse kaza yapmasın istemiş. Çünkü bu yolda devamlı kaza oluyor" dedi.

22 YIL OLDU, YOL YAPILMADI

Gümüşpınar köyü muhtarı Ali Coşkun ise, "Biz burada her yıl kazalarla karşılaşıyoruz. Çünkü yolumuzun durumu elverişli değil. Burası üç köyün kullandığı bir yol. Bu yolun biran önce yapılmasını ve elverişli hale getirilmesini istiyoruz. Nihayetinde buradan geçenler levhayı hoş karşılamıyorlar. Levhayı gördüklerinde korku ve tereddütle geçiyorlar. Olmaması gereken kazalar oluyor bu yolda. Levhayı görenler de, kazayı hatırlıyorlar" dedi.

PAYLAŞ